Erken boşalma yani denetimsiz ,kontrolsüz boşalmanın tedavisi günümüzde artık oldukça kolay bir şekilde yapılmaktadır. Zevkli bir ilişkinin erken sonuçlanması hayal kırıklığı yaratır. Sorun erkeğin eken boşalması gibi görünmekle birlikte, bazen kadına ait faktörler de söz konusu olabilir. Tedavide eşlerin birlikte değerlendirilmesi bu bakımdan önem taşır. Boşalmanızı kontrol etmek ve tekrar zevkli hale getirmek çiftin ortak çabalarıyla gerçekleşecektir.
Oldukça yaygın görülen bu sorun karşısında çiftin ve özellikle erken boşalması olan kişinin tedavi olmayı istemesi ve inanması önemlidir. Toplumuzun erkeğin ve penisin üzerine oldukça fazla anlam yüklemesi nedeniyle erken boşalma sorunu olan erkekler genelde bu sorun karşısında ezilir ve tedavi olmaktan kaçarlar.

Erken boşalmayı gerçek bir hastalık olarak görmemek gerekir. Burada cinsel eşler arasındaki uyum çok önemlidir. Bazı erkekler 20 dakika sonra olan boşalmayı bile erken boşalma olarak tanımlar ve şikayet ederler. Oysa burada eşinde orgazm olamama problemi vardır ve erkeğin daha uzun süre boşalmadan ilişkiyi devam ettirmesini beklerler.(Genellikle eşler bize bu şekilde başvurur.) Bunun tersi de olabilir. Mesela; kadın 5 dakikada orgazm oluyorsa, vajene girdikten sonraki ilk bir kaç dakika içerisinde boşalmanın olması bir sorun yaratmayacaktır. Yani, erken boşalma eşlerin yeteri kadar tatmin olabilme derecesiyle ilgili bir kavramdır. Tatmin olunuyorsa, bir sorun yok. Ama aksi durumda sorun var demektir ve erken boşalma düşüncesiyle hekime başvurulur.

Erken boşalma sorunu; altı ay boyunca sürüyorsa ,her ilişkide tekrarlayıcı ise ve cinsel partner (cinsel eş) bundan memnuniyetsiz ise tedavi olmak gereklidir. Erken boşalma nedeni ve tipini belirledikten sonra ona göre tedavi seçenekleri seçilebilir veya birkaç tedavi seçeneği bir arada kullanılabilir.
Erken boşalmanın tedavisi için ilk yapılması gereken bir üroloji uzmanı tarafından 'ürolojik değerlendirme' olmalıdır. Bu değerlendirme sırasında hem muayene yapılacak hem de bazı testler istenecektir. Bu şekilde sorunun fiziksel kaynaklı olup olmadığı bakılır. Sorun genellikle psikolojiktir.

Erken boşalma sorunu yaşayan erkeklerde aynı zamanda sertleşme problemleri (iktidarsızlık) ve cinsel isteksizlik sorunları da görülebilmektedir. Veya penisde ereksiyon esnasında eğrilik ve/veya ağrı (Peyronie) da erken boşalma ya da diğer cinsel sorunlara yol açabilmektedir.

TEDAVİ YÖNTEMLERİ:

CİNSEL TERAPİ
Terapide, bir yandan boşalma kontrolü öğretilirken bir yandan da sorunun anlamını çifti neye sürüklüyor anlaması sağlanır. Cinsellik hakkında bilgilendirme yapılır. Cinsel terapide esas; boşalmayı kontrol edecek ve geciktirecek teknikleri öğretmektir. Varsa performans anksiyetesi azaltılmalı ve cinsel performansları konusunda güven kazanmaları sağlanmalıdır. Tedavilerde özgüvenin yeniden arttırılması, rahatlatılma ,stresin ve kaygının azaltılması ve motivasyon önemli yer tutar. Erkeğe veya çifte verilen egzersizler düzenli ve kararlı biçimde yapılmadır. Boşalma kontrolü için verilen egzersizlerin aşamalı olarak düzenli bir şekilde tamamlanması halinde genelde 5 ile 6 seans arası bir sürede problem ortadan kalkmaktadır.

ERKEĞİN KENDİNİ KONTROL ETMESİ
Burada iki yaklaşım önemlidir. Birincisi erkeğin pozisyonudur. Erkeğin altta olduğu ve hareket etmediği pozisyon boşalmayı en çok geciktiren biçimdir. Bu pozisyonda erkek sırtüstü yatar, kaslarını tamamen gevşetir, sıkmaz, kadın ise üstte kalır ve çok yavaş olarak, fazla sıkmadan ve uyarıcı hareketlerde bulunmadan ilişkiyi sürdürür.
İkinci olarak kontrol iradesinin geliştirilmesidir. Boşalmaya yakın süreçte dikkatin başka yöne yöneltilmesi faydalı olur. Özellikle kadının cinsel arzu uyandıracak bölgelerinden kaçınılması gerekir. Ayrıca arzuyu artıran hareketlerden de kaçınılmalıdır. Örneğin bazı erkekler kadının bazı bölgelerine dokunduklarında ya da baktıklarında çok fazla uyarıldıklarını belirtirler. İşte bu durumda bu hareketlerin yapılmaması ve başka, daha az uyarıcı pozisyonlara geçilmesi önemlidir.
Bu sırada bazı erkekler iş ile ilgili düşünceleri akıllarına getirdiklerini bazıları ise günlük uğraşılarını düşündüklerini belirtmektedirler. Ancak bu şekilde düşünce dağınıklığı, cinsel ilişkinin tatmin ediciliğini engelleyebilir. Bu nedenle dikkatin düzenli nefes alma alıştırmalarına yöneltilmesi daha uygun bir yöntemdir. Derin nefes almak, 2-5 saniye süreyle içinde tutmak ve arkasından yavaş yavaş vermek, dikkatin bu yöne çevirmeside yararlı olur. Gözlerin yarı kapalı duruma getirilmesi ve bir noktaya dikilmesi de buna yardımcı olur.

Derin nefes alınmış iken öne doğru eğilinilirse, mesane ve prostat üzerine bir basınç oluşacak, buda parasempatik sinirleri uyararak ejakulasyonu geciktirebilecektir. En önemli manevra budur: Derin nefes alınıp, içeride tutulurken, öne doğru eğilinmesi ve bu sırada mesane ve prostat üzerine yüklenilmesi. Aynı zamanda idrar tutar gibi yapılarak makat kasları da kuvvetle kasılır. Bilindiği gibi ejakulasyon sempatik sinirler ile gerçekleşir. Parasempatik sinirler ise bunu önler. Bazı erkeklerde parasempatik sinir uyarımında bir düzensizlik bulunabilir ve neticede boşalmayı fazla geciktiremeyip, erken başlatır. Parasempatik sinirlerin güçlendirilmesi için yukarıda tanımlanan manevraların yapılmasının faydalı olacağı önerilmektedir.
Erkeğin aşk kasları da denilen genital bölgesini tanıması ve en önemlisi bu kasları kontrol edebilmesi gerekir. Bu nedenle günlük kegel egzersizleri ile hem genital bölge kaslarının hissedilmesi, tanınması ve nasıl kontrol edilebileceği gösterilir.
Bu hareketler başlangıçta uygulanması zor gibi gelebilir. Ama zaman içerisinde alışıldıkça ve pratik yapıldıkça boşalma sürecini uzattığı görülecektir. Unutulmaması gereken en önemli nokta, kişinin kendini kontrol edebilme becerisini geliştirmesinin esas olduğudur. Buna yönelik başka uygulamaları da erkek geliştirebilir ve yapabilir. Ancak hiç bir zaman cinsel ilişkinin tadını kaçıracak ve ereksiyonu olumsuz etkileyecek kadar da sert yapılmamalıdırlar. Dengenin iyi ayarlanması gerekir.

MASTERS VE JOHNSON MANEVRASI (PENİSİ SIKMA MANEVRASI/SQUEEZE TEKNİĞİ)
Masters ve Johnson tarafından geliştirilmiştir. Erkeğin iyice uyarılması ve boşalmadan hemen önce penisin sıkılarak, boşalma refleksinin baskılanması esasına dayanır. Burada dikkatin başka yöne çevrilmesi değil tam aksine cinsel arzunun arttırılması yönünde uyarılması önemlidir. Kısa sürede uyarılma eşiğine gelinir ve tam bu sırada penis el ile sıkılır.
Böylece erkek gerçek bir ilişkide ne kadar uyarılma ile boşalma durumuna gelebileceğini de öğrenmiş olur. Sonuçta kendini normal bir ilişkide ne zaman kontrol edebileceğini de anlar. Ancak başlangıçta penis vajene girmeden, yani hiç hareket etmeden penis el ile uyarılmalıdır. Bunu eşi de yapabilir. Ya da, erkek tek başınayken masturbasyon yaparken de deneyebilir. Masturbasyon ile tam boşalma zamanı geldiğinde, boşalmadan hemen önce penisi sıkarak boşalma refleksini baskılar.
Uygulamada ön sevişme esnasında önce penis iyice uyarılır. Bu işlem ya eşi tarafından penis el ile uyarılarak ya da masturbasyon sırasında erkeğin kendi tarafından yapılır. Aynı zamanda erkek uyarılmayı doruk noktaya çıkaracak düşünceler edinir. Amaç uyarılma noktasına hemen gelmektir.

Boşalacağını hissetiği zaman uyarılma hemen sonlandırılır ve penis el ile sıkılır. Sıkma işlemi penis başının gövdesi ile birleştiği bölge üzerine ve 10-20 saniye süreyle yapılır. Bir miktar acı hissedilir ama hiç bir zaman zarar verecek kadar aşırı olmamalıdır. Bu sırada penis ereksiyonunu bir miktar kaybedebilir.
30 saniye beklenilir ve tekrar uyarılma işlemine geçilir. Alıştırma 3 kez devam eder ve sonunda artık penis vajen içerisi pozisyonuna geçirilir ve bu şekilde devam edilir.

START-STOP YÖNTEMİ (DUR_BAŞLA TEKNİĞİ)
Ejakulasyon refleksinin kontrol edilmesi ve cinsel uyarım eşiğinin öğrenilmesi için benzer bir manevradır. Cinsel ilişki sırasında erkek boşalacağını hissettiği zaman eşini uyararak ilişkiyi sonlandırır. Boşalma hissi geçtikten sonra tekrar ilişkiye devam edilir. 3 kez denendikten sonra normal boşalmaya izin verilir.
Bir kaç kez denendikten sonra boşalmanın kontrol edilmesi kolaylaşacaktır. Eşler arasında uyum ve birlikte çalışmak son derece önemlidir.

MEDİKAL TEDAVİ (İLAÇ TEDAVİSİ)
İlaç kullanılarak boşalma 5-10 dakika geciktirilebilir. Ama tek başına ilaç ile çözüm aramak her zaman yeterli olmayabilir, önceki alıştırmaların da birlikte yapılması uygun olur.
İlaç olaral düşük doz antidepresanlar önerilmektedir. Bunlar ya sürekli kullanılarak tedavi planlanır ya da ilişkiden bir kaç saat önce alınması tavsiye edilir. Bazı uygulamalarda 1 ay süreyle sürekli kullanılır, daha sonra sadece ilişki öncesi verilir.
Antidepresan ilaçların kontrol dışı kullanılmaları sakıncalıdır. Bazı durumlarda nöbetlere ya da tansiyon düşmelerine yol açabilirler. Hatta penis erekesiyonunu bozmaları da mümkündür. Bu nedenle düşük doz, kısa süreli ve aralıklı alınmaları önerilir.

Son yıllarda kullanılmaya başlanılan sildenafil , vardenafil gibi sertleşme problemleri (iktidarsızlık) tedavisinde kullanılan ilaçların, erken boşalmada da faydalı oldukları yönünde çalışmalar bildirilmektedir. Bunların kullanımları da mutlaka doktor kontrolünde yapılmalıdır, önemli sakıncaları vardır.
Anestezik spreyler, kremler, ve pomatlar da penis ve genital bölgesinde aşırı duyarlılık olan bireylerde yardımcı tedavi olarak kullanılabilir.

ENJEKSİYON TEDAVİSİ (PENİS BAŞINA GEÇİCİ DOLGU UYGULAMASI)
Özellikle glans penisin (penis başı) temas karşı oldukça hassas olması erken boşalmaya yol açabilir.(penisin aşırı duyarlılığı).Oldukça basit olan bu uygulamada penis başına dolgu maddesi verilir ve penis başında bir miktar büyümeye yol açar. Sonuç olarak; temasa karşı aşırı hassas olan peniste bu duyarlılık azalır .Dolgu maddesinin etkisi 6 ay ile 1 yıl arası sürmektedir. Erken boşalma nedeninin özellikle penisin aşırı duyarlılığına bağlı olan bireylerde bu tedavi ve 4-6 seans cinsel terapi ile çok başarılı sonuçlar almaktayım.

DİĞER CERRAHİ PROSEDÜRLER (KOZMETİK PENİS AMELİYATLARI/PROSEDÜRLERİ)
Genital bölgede, cinsellkte en hassas alanlar: glans penis(penis başı),hemen glans penisin altında frenilum denilen dil şeklinde çıkıntı ve penoskrotal bileşke yani penis köküyle skrotum (testisleri saran torba) arasındaki bölgedir. Bazı erkeklerde bu bölgeler daha duyarlı olabilir.Bu tip aşırı duyarlılığı olan erken boşalma sorunu yaşayan erkeklere; cinsel terapi ile birlikte phreniloplasty, norotomy, scrotoplasty, y-v plasty gibi bazı cerrahi prosedürler uygulanabilir

© 2016 - Op. Dr. Cem ÖZLÜK