• عدم نزول بیضه‌ها چه هستند؟
    بیضه مرد در دو ماهه اول تکمیل یافتگی، هورمون‌های تمایز جنسی ترشح می‌کند. بیضه‌ها در حفره شکمی تحت تاثیر هورمون تستوسترون در ماه 7 کیسه بیضه (کیسه اطراف بیضه) شروع به افتادگی می‌کنند. هنگامی که تولد نزدیک است حرکت به سمت کیسه بیضه و بیضه از طریق کانال مغبنی شروع می‌شود و داخل کیسه بیضه مستقر می‌شوند. اگر این فرآیند تکمیل نشود، و بیضه در کانال مغبنی و یا در حفره شکمی باقی بماند، عدم نزول بیضه‌ها نامیده می‌شود. در اغلب موارد یک طرفه و گاهی اوقات دو طرفه دیده می‌شود.


 

تشخیص چگونه است؟

در معاینه بیضه، اگر در اسکروتوم نباشد احساس می‌شود در کانال مغبنی است. گاهی اوقات می‌توان بیضه را در این کانال لمس کرد. تضخیص بیضه‌ها در حفره شکمی توسط اولتراسوند یا لاپاروسکوپی انجام می‌شود. در این مورد، گاهی می‌گویند بیضه در کیسه بیضه یا بیضه تجزیه می‌شود. در نتیجه، عدم نزول بیضه قابل لمس (احساس با معاینه) و یا غیر قابل لمی کی‌تواند باشد.
-جراحی در زمانی که بیضه قابل لمس باشد (کشاله ران ارکیوپکسی)
-در حالتی که غیر قابل لمس باشد، جراحی باز یا لاپاراسکوپی (اکتشاف) با توجه به وضعیت داخل کیسه بیضه (بیضه زنده است) و یا حذف شده است (تجزیه بیضه)انقباض بیضه‌ها (بیضه خجالتی، بیضه پایین قابل جابجایی) چیست؟ عمل جراحی باید انجام شود؟

در میان مردم "بیضه خجالتی"، "بیضه ترسو"، در این مورد بیضه از کانال مغبنی و یا اسکروتوم آرام آرام بیرون می‌آید. به طور کلی، اثرات سرما و یا فرار کودک تا کشاله ران بیضه‌ها در خواب به کیسه بیضه باز می‌گردند. با انقباض بیضه‌ها نزول آن به اتمام می‌رسد. گاهی اوقات عدم نزول بیضه بی گناه بر خلاف وضعیت انقباض رفلکس قوی در کانال مغبنی صورت می‌گیرد. در این نوع کودکان جهت درمان نیازی به عمل جراحی نیست. 6 ماه به 6 ماه تا دوران بلوغ نیاز به پیگیری است.بیضه نزول نکرده و ناباروری

به طور معمول کیسه بیضه (کیسه اطراف بیضه) درجه حرارت پایین‌تری نسبت به داخل بدن دارد حدود 2 درجه سانتی گراد. باقی ماندن بیضه در کشاله ران یا شکم (به عنوان مثال به وطر مداوم در معرض حرارت بالا قرار می‌گیرد) شروع به آسیب رساندن به بیضه می‌کند. اگر این اتفاق بیفتد ناباروری در سال بعد در هر دو بیضه تقریبا اجتناب ناپذیر است. (درجه حرارت بالابه طور مداوم در زیر میکروسکوپ الکترونی نشان داده شده است که به لوله‌های اسپرم ساز آسیب رسیده است).
علاوه بر این، آسیب ساختاری به بیضه باعث می‌شود بیضه نزول نکرده در سال آینده، آتروفی و از دست دادن عملکرد (ROT ) توسعه یابد. اگر در بدن باقی بماند تومورهای بیضوی به وجود خواهند آمد. (ترانسفورماسیون بدخیم)
عدم نزول بیضه خطر ابتلا به سرطان بیضه را 25-20 بابر از مردان سالم افزایش می‌دهد.


برای درمان عدم نزول بیضه‌ها چه باید کرد؟ و چه زمانی باید انجام داد؟

جراحی تنها درمان عدم نزول بیضه‌ها است. ارکیوپکسی ناحیه کشاله ران اینگوینال حدود 2 سانتی متر از کیسه بیضه برش داده می‌شود. این عمل جراحی حدود نیم ساعت به طول می‌انجامد و تحت بیهوشی کامل انجام می‌شود. پس از عمل، بیمار در همان روز مرخص می‌شود. درمان عدم نزول بیضه‌ها باید توسط یک کارشناس انجام شود تا شانس موفقیت بالا رود (میزان موفقیت حدود 95% است). اگر بیضه در داخل شکم باشد. این بیضه با لاپاراسکوپی یا جراحی باز، همانطور که در بالا ذکر شد؛ درمان شده و قادر به ادامه زندگی خواهند بود.
زمان درست جراحی یک سالگی است. این دوره را می‌توان هورمون درمانی نیز رد برخی موارد نامید. با این حال عدم نزول بیضه‌ها در کیسه بیضه پس از گذشت یک سال قابل تشخیص است.
در نتیجه، یک مشکل است که می‌تواند به طور کامل با جراحی اصلاح شود آگاهی خانواده‌ها در طول این یک سال و تشخیص توسط فرد با تجربه نیز بسیار مهم است. پس از این سن، وضعیت بیضه‌ها بدتر شده و عمل جراحی ار تقریبا غیر ممکن می‌سازد، و پس از 12 ماه عدم نزول بیضه باید عمل جراحی انجام شود.

© 2016 - Op. Dr. Cem ÖZLÜK