واریکوسل چیست؟
رگ حاوی خون کثیف از بیضه‌ها (ورید یا سیاهرگ) بزرگ غیر طبیعی است، که دارای پیچ خوردگی می‌باشد. شروع گسترش این ورید در سنین جوانی، می‌تواند با تاثیر گرانش بیشتر شود. واریکوسل یکی از رایج‌ترین علل ناباروری آقایان (نازایی) و قابل درمان می‌باشد.

نشانه بالینی خفیفی برای آن وجود دارد. با حرکت بیضه‌ها (کیسه‌های اطراف بیضه‌ها)، تورم، درد (هدف قرار دادن در داخل پا در کشاله ران) و حت می‌تواند در نهایت به نقص در تعداد اسپرم و حرکت منجر شود.

شیوع واریکوسل چیست؟
بعد از بلوغ کلی (بلوغ)، واریکوسل در 20-15% آقایان، حتی در بعضی موارد 50-40% آقایان نیز ناباروری بستری مشاهده می‌شود.

در رگ سمت چپ، متصل به رگ اصلی خونی آلوده تجمع خون سریعتر از سمت راستی که بلندتر است می‌باشد. بنابراین واریکوسل معمولا در سمت چپ (85%) دیده می‌شود. حدود 15% بروز واریکوسل در سمت راست دیده می‌شود. حتی گاهی می‌توان آن را در هر دو بیضه دید. وجود واریکوسل در یک طرف بر روی سمت دیگر نیز تاثیر می‌گذارد.

واریکوسل و ناباروری
هرچند که واریکوسل به تنهایی در بروز ناباروری دخیل نیست اما برخی نطریه‌ها مبنی بر اثر آن بر ناباروری وجود دارد. افزایش درجه حرارت باعث افزایش فشار خون داخل بیضه می‌شود. این کاهش اکسیژن در عروق خونی بزرگ و کلیه‌ها، غدد آدرنال متصل به نشت تماس؛ به دنبال آن تجمع محصولات متابولیک بسایر اساسی بر تولید اسپرم تاثیر منفی می‌گذارد. نتیجه این است که تعداد اسپرم و حرکت آن کاهش می‌یابد.

علائم واریکوسل؛
 -درد در بیضه‌ها (هدف قرار دادن انشعابات داخل بدن و پا درد)
 -تورم بیضه و احساس پری
 -کاهش بیضه
 -ناباروری (نازایی)
 -اتساع رگ‌های چشمی
 -وریدهای متسع شده قابل لمس

تشخیص واریکوسل:
واریموسل در معاینه فیزیکی تشهیص داده نمی‌شود. گروه کلاسیک آن توسط دست قابل تشخیص است. در صورت گسترش تبدیل به رگ قابل احساس می‌باشد. توسط رنگ سونوگرافی کالر داپلر (USG) قابل تشخیص است. گاهی اوقات معاینه فیزیکی دشوار بوده و سونوگرافی کالر داپلر می‌تواند بسیار کمک کند.


(واریکوسل سمت چپ، شکل 3)


درجه‌بندی واریکوسل:
 -واریکوسل تحت بالینی: توسط سونوگرافی تشخیص داده می‌شود و معاینه فیزیکی است.           
 -واریکوسل درجه 1: در زمان استراحت توسط فشار (والسالوا +) تشخیص داده می‌شود.
 -واریکوسل درجه 2: بازرسی از طریق لمس کردن (قابل لمس).      
 -واریکوسل درجه 3: واریکوسل خارجی که با چشم قابل مشاهده است (قابل مشاهده).

پس از تشخیص واریکوسل (آنالیز مایع منی/تجزیه و تخلیل مایع منی/تجزیه و تحلیل اسپرم) باید انجام گیرد. بیمارن باید 4-3 روز پرهیز جنسی شوند تا مایع منی تجمع یابد. تولید اسپرم آسیب دیده، حرکت اسپرم، کاهش در تعداد و ساختار از جمله موارد مورد بررسی است. بیش از نیمی از افراد مبتلا به واریکوسل اختلال ذکر شده در مایع منی را دارا هستند.

گاهی اوقات تعداد اسپرم ممکن است خیلی پایین باشد. در این موارد، باید آن را با هورمون‌های خاص درمان کرد (LH، FSH، تستوسترون، پرولاکتین،...) و بررسی شده است که یکی دیگر از بیماریهای سیستمیک (تیروئیدیت، دیابت، کلسترول، و غیره) وجود دارد.
در بیماران مبتلا به اختلال هورمونی با قرار دادن در محل از دست رفته؛ تعداد اسپرم افزایش می‌یابد و ناباروری می‌تواند درمان شود.

اگرچه تولید اسپرم در بیضه بسیار نادر است؛ اما ممکن است هیچ اسپرمس در مایع منی وجود نداشته باشد. در این مورد، بررسی انسداد مجرای دفران صورت می‌گیرد. باز کردن انسداد با استفاده از اندوسکوپی یا میکروسکوپی امکان‌پذیر بوده و تولد نوزاد با آمیزش جنسی طبیعی امکان‌پذیر ست. درمان واریکوسل

درمان واریکوسل
واریکوسل, ناباروری آقایان (نازایی) است که با درمان می‌تواند بهبود یابد. درمان واریکوسل جراحی است. با این حال، برای درمان هر واریکوسلی، انجام عمل جراحی اشتباه است. بنابراین، عمل جراحی به بیماران واجد شرایط، زمان و روش مناسب باید توسط متخصصان با تجربه در این زمینه اداره شود.

                   
جراحی واریکوسل برای چه کسی انجام می‌شود؟
 -در آقایان دارای واریکوسل با شکایت ناباروری (با اختلال در مایع منی)
 -در صورتی که کاهش در واریکوسل بیضه رخ دهد؛ بیضه چروکیده و کوچکتر از دیگری و یا هر دو بیضه می‌شود.
 -بیماران با درد بسیارشدید (پاسخ به مسکن‌ها و بالا بردن اسکروتوم)

                          
جراحی واریکوسلکتومی
این عملیات در حدود 60-30 دقیقه به طول می‌انجامد. در حالت بیهوشی عمومی ناحیه کشاله ران 2 سانتی‌متر برش داده می‌شود، که این بیهوشی در ناحیه ستون فقرات و یا محلی نیز می‌تواند انجام شود.. رگ در عملیات (داخلی، وریدهای اسپرماتیک خارجی و کرماستریک) متصل است. مهم‌ترنین مجرای اسپرم (دفران)، شریان بیضه حاوی خون تمیز (شریان بیضه) و عروق لنفاوی باید حفظ شوند. عروق متصل به بیضه و یا عروق لنفاوی متصل هیدروسل (مایع جمع‌آوری شده از غشای تورم بیضه) ممکن است منقبض شوند که از جمله عوارضی هستند که ممکن است رخ دهند.با توجه به تمامی این اطلاعات جراحی واریکوسلکتومی میکروسکوپی یا پرتو جراحی مناسب‌ترین روش در ردمان واریکوسل می‌باشد. با توجه به عملیات انجام شده در افراد، در واریکوسلکتومی میکروسکوپی میزان موفقیت بالا بوده و عوارض بعد از عمل حداقل است (من با چند استثنا تقریبا همیشه از روش جراحی میکروسکوپی برای درمان واریکوسل استفاده می‌کنم).
پس از یک عمل جراحی میکروسکوپس واریکوسل، احتمال عود دوباره آن وجود ندارد.
اما بعد از عمل جراحی واریکوسل، باید اسپرمیوگرام 3، 6 و 12 انجام شود.در حدود 80-70% از بیماران بهبود یافته اسپرم تولید می‌کنند. با توجه به ایجاد ناباروری واریکوسل (نازایی) میزان بارداری بیمارن پی از عمل جراحی 70-50% است.

© 2016 - Op. Dr. Cem ÖZLÜK