بیماری سنگ ادراری، به دنبال آن بیماری پروستات پس از عفونت و یک بیماری شایع سیستم ادراری است، میزان 20/1% در کشورهای صنعتی مشاهده شده است. در سراسر جهان و در هر آب و هوایی به خصوص در فصل و مناطق گرم مشاده می‌شود. افزایش از دست دادن آب توسط تعرق، منجر به کاهش مقدار ادرار و افزایش علظت ادرار و روسب آسان‌تر می‌شود. رژیم غذایی، استعداد زنتیکی، موقعیت جغرافیایی، عادات غذایی، عفونت‌های مکرر ادرار، برخی از اختلالات متابولیک، در میان عوامل مرتبط سنگ با فعالیت بدنی است. فعالیت بدنی، مصرف مقدار زیادی مایعات به طور منظم، جهت کاهش تشکیل سنگ مفید هستند.

بیماری سنگ ادراری در سنین بین 60-30 سال دیده می‌شود. در آقایان سه برابر بیشتر از بانوان است. در آقایان بزرگسال 20% افزایش می‌یابد، در حالیکه در بانوان بزرگسال 10-5% است. خطر ابتلای دوباره فرد به سنگ ادراری که در طول 5 سال گزارش شده است، 50% است. سنگ‌های کلسیمی 80% از سنگ‌های ادراری را تشکیل می‌دهند در حالیکه بقیه اسید اوریک، به منزله سنگ سیستین و گزانتین است.

سنگ ادراری با توجه به محل آن داراری علائم مختلفی است. هیچ ناراحتی ایجاد نمی‌شود مگر اینکه سنگ کلیه مجرای خروج ادرار را مسدود کند. تولید در هر نقطه بین سنگ کلیه و خروجی مثانه (کانال مثانه متصل به کلیه) به نام کانال ایده؛ می‌تواند با نسداد جریان ادرار (کولیک) ایجاد درد کند. خونریزی در ادرار، ممکن است با تهوع و اسفراغ به عنوان علائم همراه مشاهده شود. بسیاری از بانوان می‌گویند درد آن شدیدتر از درد زایمان است. سنگ ادراری زمانیکه باعث عفونت، لرز، عرق کردن، خستگی، درد صرباندار در کلیه، سوزش هنگام ادرار کردن، و گاهی اوقات منجر به علائمی مانند بدبویی در ادرار می‌شود. در چنین مواردی بدون هیچ گونه تاخیری باید به پزشک مراجعه شود.


چگونگی تشخیص محل آن؟
سونوگرافی برخی از سنگ‌ها را بدون هیچ گونه مشکلی مشخص می‌کند.از سوی دیگر درد کمر، علائم ادراری ماند خونریزی یا عفونت‌های مکرر ادراری بیماران را مجبور به مراجعه به پزشک می‌کند. در اینگونه بیماران دارای این علائم با انجام چند آزمایش تشخیص انجام می‌شود.

رادیوگرافی مستقیم ادراری (DÜSG ): اشعه ایکس گرفته شده با استفاده از فیلم که شفاف (در برابر مات) دیده می‌شود نشان دهنده اثر سنگ کلیه است. سنگ غیر مات و یا سنگ‌های حالب که کوچک هستند با این روش قابل رویت نیستند.سونوگرافی: اگرچه روش بی‌خطری مانند اشعه ایکس است که به ویژه در حالب (کانال کلیه) برای گوشی‌های موبایل بسیار زیاد استفاده می‌شود، برای بلوک‌ها کوچک کافی است.

اوروگرافی داخل وریدی (IVU): در این روش، آناتومی هر دو کلیه به طور همزمان با استفاده از یک ماده حاجب به عروق می‌تواند هر دو را مطالعه کند. وجود سنگ در کلیه را می‌توان با این روش و اطلاعات دقیق آسیب رسانی به کلیه را مورد بررسی قرار داد. در صورت آلرژی در مقابل رسانه‌ها از این روش نباید استفاده شود.

اسپیرال توموگرافی کامپیوتری (CT): ): استاندارد طلایی برای سنگ‌های ادراری است. این تجزیه و تحلیل را می‌توان در عرض چند دقیقه انجام داد و سنگ‌های حتی در اندازه 2-1 میلی‌متر را دید. همچنین می‌توان شدت شکنندگی را اندازه‌گیری کرد.درمان

سازمان دیده‌بان و دارو
درمان سنگ در اندازه کوچک به مراتب آسان‌تر است. اما باید برای درمان با دکتر خود مشورت کنید تا احتمال بهبودی کاهش نیابد. پس از درمان مواد مخدر، به ویژه برای سنگ‌ها کوچک برای افتادن به حالب و یا برای جلوگیری از رشد سنگ‌های کوچک و جلوگیری از ابتلای مجدد اعمال می‌شود.

خرد کردن (ESWL )
از یک منبع خارج از امواج صوتی با فرکانس بالاتر از بدن (امواج شوک) به دست می‌آید. امروزه، به لطف دستگاه‌های پیشرفته در هر نقطه از دستگاه ادراری ممکن است این سنگ‌ها شکسته شوند. با این حال، این روش به دلیل افزایش کشیدگی مثانه برای درمان سنگ‌ها و عوارض جانبی ناخواست هآن ترجیح داده نمی‌شود.

روش جراحی:
1-(URS) اورترورنوسکوپی:
در این روش، هر گونه برشی و روشی برای از هم پاشیدن سنگ‌ها و یا ورود به حالب به ویژه ابزار آندوسکوپی به طور کامل حذف شده است. روز بعد بیمار از بیمارستان مرخص شده و در همان روز قادر به انجام کارهای روزانه خود خواهد بود. این فرآیند انعطاف‌پذیر (قابلیت خمیدگی) و برای بیماران در همه سنین به لطف اورترورنوسکوپ سفت و سخت این فرآیند می‌تواند با خیال راحت انجام شود. PD به عنوان یک منبع انرژی برای شکست سنگ‌ها (توسط فشار هوا) و یا سنگ‌شکنی لیزری است. در این روش نیازی به تولید انرژی لیزری و یا هدایت آنها به حالب نیست و در حال حاضر بهترین روش در درمان سنگ‌ها است. در کلیه با استفاده از یک ابزار انعطاف‌پذیر (کاسه گل یا کلیوی لگن) می‌توان شکسته شدن آنها را با انرژی لیزر مشاهده کرد. (ریرها)

ویدئو جراحی
حالب پروگزیمال/ لیزر URS 
درمان سنگ حالب دیستال
URS انعطاف پذیر (سنگ کلیه/ ریرها)
سیستولیتوتریسپی (درمان با لیزر مزنا پیش می‌رود)


2- جراحی سنگ از راه پوست (PCNL)
ورود به کلیه تحت کنترل اشعه ایکس و مشاهده و نظارت بر آن از یک سوراخ کوچک در پشت، با کمکدستگاه‌های نوری و ابزار خاص فرآیند شکستن و حذف انجام می‌شود. این روش اغلب برای سنگ‌های بزرگتر از 3-2 سانتی‌متر استفاده می‌شود.

3- جراحی گسترش سنگ
امروزه، به لطف تکنیک‌های جدید در جراحی سنگ، جراحی باز بسیار کمتر انجام می‌شود.


انواع سنگ؛

الف) سنگ‌های کلسیمی

همه سنگ‌های دستگاه ادراری شاکل 80% کلسیم است. بسیاری از سنگ‌های ادراری شامل کلسیم، اسید اوریک، اگزالات بستگی به ظهور و سقوط سطوح سیترات هستند.

ب) سنگ غیر کلسیمی (PCNI)

1. استروویت
سنگ منیزیم فسفات آمونیوم. در اکثر زنان مشاهده می‌شود. عود آن می‌تواند به سرعت رخ دهد. سنگ استروویت پروتئوس، توسط سودوموناس، کلبسیلا و مایکوپلاسما که باکتری‌های تجزیه کننده اوره هستند، ایجاد می‌شود. پی اچ ادرار قلیایی است. پی اچ بالاتر از 7 است. این پی اچ برای استریل کردن سنگ‌ها بوده و با استفاده از آنتی بیوتیک درمان صورت می‌گیرد.
حذف و درمان عفونت دارای نتایج موفقیت آمیز بوده است.

2. اسید اوریک
دستگاه ادراری در کل 5% دارای سنگ می‌باشد. این مورد در آقایان شایع‌تر است. میزان اسید اوریک در ادرار بالا است. نقرس و میلوپرولیتراتیف در این بیماران رایج است. اسید اوریک ممکن است به دلیل مصرف بیش از حد پورین در ادرار زیاد شده و باعث ایجاد ادرار اسیدی شود.

3. سیستین
بر روی جذب مخاط غیر طبیعی روده تاثیر می‌گذارد. اسیدهای آمینه دی بیسیک (اورنیتین، لیزین، آرژنین) باعث افزایش سوخت و ساز و در نتیجه جذب سنگ سیستین لوله می‌شود. این شامل 2-1% سنگ‌های ادراری را شامل می‌شود. به طور کلی تشکیل سنگ سیستین بستگی به دفع بیش از حد سیستین دارد.

4. سنگ گزانتین
گزانتین اکسیداز به دلیل کمبود مادرزادی آنزیم تجزیه کننده آن رخ می‌دهد.

5. سنگ ایندیواو
سندرم نقص ایمنی اکتسابی در بیماران مبتلا به مهارکننده‌های پروتئاز است.

6 . نادر
سنگ سیلیکات نادر بوده و معمولا بستگی به مصرف طولانی مدت داروهای ضد اسید حاوی سیلیس مانند سیلیکات منیزیم و آلومینومتاسیلیکات میزیم است.

 

عوامل خطرساز سنگ چیست؟

اضافه کردن هیدراتاسیون: مصرف ناکافی مایعات، غلظت مواد شیمیایی راا افزایش داده و باعث تشکیل سنگ کلیه در ادرار شده و خطر تشکیل سنگ را افزایش می‌دهد. خطر تشکیل سنگ در افرادی که در مناطق گرم زندگی می‌کنند بیشتر است.
علل ارثی: اگر شما سابقه خانوادگی سنگ کلیه از قبل دارید خطر ابتلا به سنگ کلیه در شما بیشتر است. در طول 5 سال خطر ابتلای دوباره به سنگ کلیه وجود دارد.
سن، جنس، نژاد:در آقایان و سفیدپوستان این بیماری شایع‌تر بوده و عمدتا بین 60-30 سال رخ می‌دهد.
رژیم غذایی: مصرف غذاهای با فیبر پایین و پروتئین حیوانی بالا خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش می‌دهد. مصرف نمگ اصافی خطرناک است.

برای جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه؛

ایجاد تغییرات در زندگی و تغذیه می‌تواند خطر ابتلا به سنگ کلیه را کاهش دهد. همچنین مصرف مایعات بیشتر در بیماران کمک به از بین رفتن سنگ و درمان می‌کند. (اگر شما ساکن منطقه جغرافیایی هستید که عرق زیاد می‌کنید و مایع از دست می‌دهید باید مایعات بیشتر مصرف کنید). نیاز به نوشیدن آب 2.5-2 لیتر در روز دارید.
بیماران باید از تمام گروه‌های مواد غذایی مصرف کنند. مواد مغذی و افزایش مصرف میوه‌های حاوی الیاف به دلیل اثرات مفید توصیه می‌شود. منداب، اسفناج، شاهی آبیف گردو، مصرف مواد غذایی غنی از اگزالات مانند سبوس گندم باعث کاهش سنگ کلیه می‌شود. توجه ویژه به اگزالات ادرار در بیماران دارای اگزالات بالا ضروری است.

© 2016 - Op. Dr. Cem ÖZLÜK