•  

    عفونت ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) در هر دو جنس آقایان و بانوان باعث ایجاد زگیل می‌شود. تشکیل آنها بدون درد بوده و در اندازه‌های متفاوت گل‌کلم بزرگ و کوچک هستند. 
    زگیل تناسلی در بین 1 درصد افراد جامعه و شایع‌ترین بیماری در گروه سنی 30-20 سال است. این بیماری با گذشت هر روز در بین افراد جامعه ما رو به افزایش است. زگیل تناسلی در آقایان از نظر بهداشتی بسیار مهم بوده و باید سریعا درمان شود.


 

دوره جوجه‌کشی
دوره آن نامشخص است. تماس با شخص آلوده به ویروس ممکن است ماه‌ها یا یک سال بعد مشاهده شود. به طور کلی حامل می‌تواند ویروس را در بدن خود بدون هیچ علائمی در طول 6-1 ماه داشته باشد.چگونگی گسترش آن؟
-مقاربتی: همیشه عفونت می‌تواند بدون مقاربت جنسی کامل از طریق پوست کنتقل شود.
-تماس با این ویروس مهم است. شخصی که با زگیل تناسلی است می‌تواند با خاراندن آن را به بقیه قسمت‌های بدن منتقل کند.
-اصلاح ناحیه تناسلی به سرعت باعث انتقال آن به بقیه قسمت‌ها می‌شود.


انواع HPV در آقایان چیست؟
انواع HPV را 70 نوع که 30 نوع از آن در قسمت مقابل ناحیه تناسلی است، مشخص کرده‌اند.
زگیل تناسلی آقایان که 90-80% از انواع HPV تیپ 6 و 11 و سرطان‌زا هستند، بنا بر گزارش‌ها، HPV سرطان‌زا از نوع 16 و 18 بیان شده‌اند.


زگیل تناسلی کجا و به چه شکلی مشاهده می‌شود؟


  •  

    در ناحیه تناسلی آقایان که معمولا 10-2 میلی‌متر قطر دارد می‌باشد. شایع‌ترین نوع (پوست محل ختنه شده)، لگام (درست در زی منطقه حساس سر آلت تناسلی)، مونس پوبیس (در شکل نشان داده شده)، شیار تاج ( شیار در پایین نوک آلت تناسلی آقایان)، کیسه بیضه (اطراف کیسه بیضه)، کساله ران، و می‌تواند در ازراف مقعد باشد. در موارد نادر، مجرای ادرار (ادرار و مثانه دیده می‌شود. در بانوان، فرج، گردن رحم، مهبل (واژن)، در داخل مجرای ادراری (مجرای ادراری) و اطراف مقعد مشاهده شده است.
    پوست بیماران مبتلا به زگیل تناسلی حباب مانند است. در شکل به نظر می‌رسد که توده‌های انعطاف‌پذیر و نرم است.


 

درمان زگیل تناسلی به چه صورت است؟

در آقایان، درمان زگیل تناسلی باید سریعا انجام شود. در آقایان بیشترین و بهترین شیوه مورد استفاده سوزاندن است.
در فرآیند سوزاندن، دکتر از الکتروکوتر با انتخاب خود، LEEP (روش حلقه الکتریکی اگزیسیو (exicio ) یا لیزر (معمولا من برای سوزاندن، لیزر را ترجیح می‌دهم، زیرا که پس از درمان با عود بسیار پایین‌تری از سایر روش‌های درمانی مواجه می‌شویم) که با فرآیند احتراق انجام می‌شود، استفاده می‌کند.

برای درمان زگیل، روش سرمادرمانی نیز موجود است. مایع در روند انجماد با ضایعات نیتروژن و محیط زیست انجام می‌گیرد.
کندیلوماتا بزرگ ممکن است احتمال استفاده از جراحی را کاهش بدهد. (خارج کردن آن با استفاده از چاقوی جراحی).

درمان HPV در آقایان بیشتر به وسیله سوزاندن درمان می‌شود و احتمال عود دوباره آن کمتر است (لیزر کوتریزاسیون زگیل).


آیا پیگیری پس از درمان مورد نیاز است؟
حتی پس از درمان کامل امکان عود زگیل تناسلی زیاد است. پی از درمان زگیل بازرسی‌های دوره جدید مورد نیاز است (بیماران می‌توانند گاهی اوقات اندام تناسلی خود را با نگاه انداختن به آن کنترل می‌کنند).

حتی پس از درمان کامل امکان عود زگیل تناسلی زیاد است. پی از درمان زگیل بازرسی‌های دوره جدید مورد نیاز است (بیماران می‌توانند گاهی اوقات اندام تناسلی خود را با نگاه انداختن به آن کنترل می‌کنند).


حفاظت از HPV؛
زگیل تناسلی موثرترین راه برای حفاطت افراد از خطر ابتلا به بیماری (به دلیل آمیزش با شرکای جنسی) برای جلوگیری از مقاربت است.
اگر شما زگیل تناسلی دارید، به شریک جنسی خود اطلاع داده و به دکتر مراجعه کنید.


آیا کاندوم در برابر ویروس محافظت می‌کند؟
استفاده از کاندوم در حین مقاربت جنسی، احتمال عفونت زگیل را کاهش می‌دهد، اما به طور کامل محافظت نمی‌کند می‌پوشاند و بیضه‌ها در تماس کامل قرار می‌گیرند و امکان انتقال عفونت وجود دارد.


زگیل تناسلی و ایجاد عوارض روانی
در مواردی که زگیل تناسلی درمان نشده و یا دوباره عود کرده، می‌تواند مشکلات روانی در افراد ایجاد کند. در نهایت توسط بیمار استرس وجود ویروس باعث کاهش سیستم ایمنی و در نهایت عود کردن دوباره ویروس می‌شود.

بدن پس از ابتلا به این بیماری برای سرکوب ویروس به شدت از سیستم ایمنی استفاده می‌کند. بنابراین، تغذیه خوب و دور از استرس بودن، ترک سیگار برای افراد سیگاری از اهمیت بالایی برخوردار است. برای افزایش ایمنی( immunomodulation)، کرم موضعی (IMOKIMODE)، داروها (اینترفرون) و همچنین از داروهای حاوی ویتامین نیز می‌تواند استفاده کند.

 

© 2016 - Op. Dr. Cem ÖZLÜK