ختنه
پوست‌های چین خورده سر آلت تناسلی برش داده می‌شوند که باعث بسته شدن نوک باز آلت تناسلی و حذف بخش باز نوک آلت می‌شود. در یهودیت و اسلام به طور گسترده این عمل انجام می‌شود.یهودیان معمولا در بدو تولد انجام می‌دهند.


مزایای ختنه چیست؟
-باعث کاهش بیماری‌های مقاربتی می‌شود.
-ختنه به خصوص در دوران کودکی باعث کاهش عفونت‌های ادراری می‌شود.
-خطر ابتلا به سرطان در بیضه‌ها را کاهش می‌دهد.
-خطر ابتلا به سرطان رحم در همسران آقایان ختنه کرده کاهش می‌یابد.
-به خصوص در کودکان پوستی که ختنه می‌شود در نوک مجرای ادراری قرار دارد. گاهی اوقات می‌تواند نوک مجرای ادراری که خروج ادرار از آنجا صورت می‌گیرد بسیار باریک شود (فیموز یا تنگی غلاف). آلت تناسلی آقایان ممکن است دچار عفونت شده و آبسه کند. پوست ختنه‌گاه می‌تواند جریان خون در آلت تناسلی آقایان را فشرده (پارافیموز). و مختل کند. ختنه از ایجاد این مشکلات جلوگیری می‌کند.


مناسب‌ترین سن برای ختنه چه سنی است؟ آیا بیهوشی انجام می‌شود؟
قبل از سن 3 یا 6 سال از نظر روانشناس کودک مناسب‌ترین سن است. زیرا رشد ذهنی کودکان بین 3 تا 6 سالگی صورت می‌گیرد (مطابق با الزامات پزشکی در هر سنی قابل انجام است. در هر سنی با استفاده از بیهوشی عمومی در آرامش کامل انجام داد).
ختنه برای تبدیل یک تروما برای کودک لازم است
ختنه برای تبدیل یک تروما برای کودک لازم است
متاسفانه، در جامعه ما، نگرش نسبت به ختنه؛ علی الخصوص نگرش پدر خانواده می‌تواند باعث ایجاد استرس در کودکان و مشکلاتی در رشد ذهنی کودکان شود. همچنین این رویکرد می‌تواند به اختلال عملکرد جنسی در زندگی کودکان منجر شود. شاید نیاز به صحبت در این مورد با کودک باشد.


آیا ختنه در نوزادی انجام می‌شود؟
این عمل در نوزادان به خصوص نوزادان تازه متولد شده در 2 هفته اول زندگی توصیه می‌شود زیرا از بهبودی سریع بهره‌مند می‌شوند. جراحی زیبایی آلت تناسلی آقایان در طول ختنه در نوزاد بسیار دشوار است زیرا که بسیار کوچک است.


آیا ارتباطی بین ختنه و انزال زودرس وجود دارد؟

اگرچه بحث در مورد این موضوع نیازمند تجربه زیادی در این زمینه است. تمایلات جنسی آقایان در حساس‌ترین قسمت‌های سر آلت تناسلیشان و حساس از نظر عصبی است.

با توجه به نظر کاهش لذت، ختنه پوست سر آلت تناسلی انزال زودرس را کاهش می‌دهد. که با توجه به جنبه دیگری؛ تجربه بالینی ما این موضوع را تایید می‌کند؛ انجام جراحی ختنه درست (برای قطع شبکه عصبی) بدون ختنه انزال زودرس بیشتر رخ می‌دهد (بسیاری از بیماران خارجی ما که در بزرگسالی هستند و ختنه نکردند انزال زودرس را تجربه کرده‌اند و این کمبود به طور چشمگیری مشاهده می‌شود).


ختنه توسط چه کسی و چگونه باید انجام شود؟
ختنه یک عمل جراحی است. قطعا باید توسط یک جراح انجام شود. باید این جراحی با تمیز کردن مناسب و بهداشت درست و بیهوشی موضعی یا عمومی، تکنیک‌های جراحی، به دنبال برش پوست داخلی یا خارجی و استفاده از بخیه‌های قابل جذب زیرجلدی بر روی پوست انجام شود.
ختنه با استفاده از لحیم‌کاری آهن (همچنین به عنوان ختنه لیزری در میان مردم شناخته می‌شود) پوست ختنه‌گاه توسط سیم گرم قطع می‌شود. اثر حرارتی بر پوست ختنه‌گاه باعث عدم قطع خونریزی و آسیب دائمی به آلت تناسلی آقایان و قطع اعصاب آن می‌شود. بنابراین این روش را ما توصیه نمی‌کنیم.
آلت تناسلی آقایان سرشار از عروق خونی و عصبی است. بنابراین جهت اتصال عروق خونی و کاهش خونریزی توسط لیزر سوزانده شده و یا کوتردوز انجام می‌شود. به دلیل برتری که لیزر برای جلوگیری از خونریزی داشته و شانس کمی برای آسیب رسانی به بافت دارد در صورت لزوم از لیزر استفاده می‌کنیم.
 
  •  

    همان‌طور که در شکل نشان داده شده است؛ پس از خونریزی عروق داخلی و خارجی در صورت لزوم توسط لیزر سوزانده می‌شود. استفاده از لیزر برای سوزاندن عروق به دلیل عدم آسیب رسانی به بافت‌های اطراف بسیار مناسب است. قسمت داخلی و خارجی را جهت زیبایی می‌دوزند.

© 2016 - Op. Dr. Cem ÖZLÜK