•  

  Sizdeki ereksiyon bozukluklarının nedeni ne olursa olsun bilin ki yalnız değilsiniz. Dünyada 150 milyondan fazla erkek aynı belirtileri yaşamaktadır .Ereksiyon bozuklukları tedavi edilebilmektedir. Uygulanan tedavi yöntemlerinin sayısı giderek artmaktadır. Bunlar arasında çoğu erkek için hem etkin hem de kolayca uygulanabilecek yeni yöntemler de bulunmaktadır. Öncelikle bir erkeğin sertleşme sorunu yaşaması hem eş tarafından hem de erkek tarafından kesinlikle abartılmamalıdır.

  Doğru bir tedavi için sorunun uzman öncelikle bir ürolog hekim (bevliyeci) tarafından değerlendirilmesi gerekir. Yapılan ürolojik değerlendirmenin ardından fiziksel (organik) bir sorun veya hastalık varsa öncelikle onun tedavisi yapılmalıdır. Eğer ki fiziksel bir engel yoksa, yani sorunun kaynağı yalnızca psikolojikse uzman cinsel terapist tarafından uygulanan cinsel terapi teknikleriyle kolay bir şekilde sorun çözülmektedir.
  Sabah uyandığında penisin sertleşmiş olması (sabah ereksiyonlarının varlığı) büyük oranda sorunun fiziksel (organik) bir rahatsızlıktan kaynaklanmadığını, yani psikolojik orijinli olduğunu gösterir.

 

PSİKOLOJİK SERTLEŞME SORUNUNDA TEDAVİ
Sertleşme sorunu yaşayan erkekler genellikle güvensiz, endişeli, şaşkın, zayıf ve korkmuş hissederler.Umutlarını ve özgüvenlerini kaybetmişlerdir.
Erkeklerdeki pek çok cinsel problem performans anksiyetesine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Tedaviye başlandıktan sonra verilen bilgiler ile kişinin rahatlatılması ve özgüvenin yeniden kazandırılması bu yüzden önemlidir. Kişiler dikkatlerini performanslarına değil, cinsel ilişkiden zevk almaya yönelttiklerinde, bunu başarabilecek biçimde kendilerini denetlemeyi öğrendiklerinde, problem ortadan kalkacaktır. Eşler, ilgilerini duyguları üstüne toplamaya, beyinlerini düşünceler yerine, bu duygularla doldurmaya özendirilmelidir. Performans anksiyetesi, eşlere geçici bir müddet için cinsel ilişkiyi "yasaklamak"la da giderilebilir. Eşler koitus(cinsel birliktelik) hariç her türlü ön sevişme deneyimine girişebilirler. Koitusun yasaklanması, ereksiyon olup olmayacağı yolunda duyulan anksiyeteyi ortadan kaldırır. Düşünce ve kaygıyı bir tarafa bırakıp eşler birlerine ve kendilerine odaklandığında ereksiyon kendiliğinden gelişecektir.
Cİnsel terapi teknikleri ile psikolojik kaynaklı iktidarsızlık sorunları genelde 5-6 seansta çözüme kavuşabilmektedir. Sertleşememe nedeni ile uygulanan cinsel tedavilerde genel olarak bilişsel - davranışsal cinsel terapi teknikleri kullanılmaktadır .Bazı durumlarda dinamik terapiler de gerekli hale gelebilir. Bu tür durumlarda tedavi süreci bir miktar daha uzamaktadır.

CİNSEL TERAPİNİN HEDEFLERİ
• Cinsel performans baskısından kurtulma
• Kişinin kendi cinsel duygularına ve sertleşmenin spontan bir şekilde gelişmesine karşı güven oluşturma
• Sertleşmeyi kaybetme ve cinsel başaramama korkusunu yenme
• Yanlış cinsel inanışlarla mücadele etme
• Cinsel yaşam alanının geliştirilmesi, cinsel hayatlarını yeniden keşfetme
• İlişkini yeniden yapılandırılması
Terapistin verdiği egzersiz ve ev ödevlerinin dikkatli bir şekilde yapılması, terapistle kurulacak güven duygusu ve sağlıklı iletişim sayesinde bu problem kolaylıkla çözüme kavuşturulabilecektir.

FİZİKSEL (ORGANİK) KAYNAKLI SERTLEŞME SORUNUNDA TEDAVİ

DANIŞMANLIK: Cinsel sorunlu her bireyin tedavi hakkı vardır. Organik kaynaklı sertleşme sorunu olan hasta, beraberinde anksiyete korku, stress gibi sıkıntılarla gelebilir veya yaşadığı sertleşme sorunu ruhsal bir sıkıntıya yol açmış olabilir.Bu nedenle bu hastalara ilk olarak psikolojik danışmanlık vermek uygun olacaktır.

İLAÇLAR: Erkeklerdeki sertleşme sorunlarının (erektil disfonksiyon, iktidarsızlık) tedavisi için günümüzde bazı ilaçlar da kullanılmaktadır. Bu ilaçlar genelde 5 PDE inhibitörleri grubu ilaçlardır. Sertleşmenin oluşumunda etkili olan vücuttaki maddelerin yıkımına engel olarak ereksiyonun(sertleşme) kalitesini ve süresini uzatarak sertleşme sorununda (impotans) etkili ilaçlardır. Bu ilaçların etkili olabilmesi için kişinin az da olsa kendi ereksiyonlarının olması gereklidir.Uygun seçilmiş hastalarda başarı oranı %75'lere çıkmaktadır. Kan damarlarının genişlemesine bağlı olarak baş ağrısı, sıcak basması veya burunda dolgunluk hissi gibi şikayetler ortaya çıkabilir. Görme ile ilgili sorunlar ortaya çıkabilir.

 


 •  

   SİLDENAFİL SİTRAT (VİAGRA): Sildenafil fosfodiesteraz tip 5 enziminin inhibitörü olup siklik Guanozin Mono Fosfat (cGMP) düzeylerini yükseltmek suretiyle sertleşmeyi sağlar., cGMP düzeyindeki artış düz kaslarda gevşemeye ve böylelikle sertleşmeye yol açar.25,50,100 mg'lık dozları vardır. İlişkiden 1 saat önce aç karnına alınmalıdır. Etki süresi yaklaşık 6-8 saattir.

  • VARDENAFİL HCL (LEVİTRA): Vardenafıl fosfodiesteraz tip 5 enzimine daha özgündür ve fosfodiesteraz tip 6 enzimini sildenafile göre daha az engeller. 5,10,20 mg' lık dozları vardır. İlişkiden 30 dakika önce aç veya tok alınabilir. Etki süresi 6-8 saattir.

  • TADALAFİL (CİALİS): Tadalafil de fosfodiesteraz tip 5 enzimini engelleyerek etki gösterir. Tadalafıl. sildenafil ve vardenafil’den daha yavaş kana karışır.5.10,20 mg 'lık dozları vardır. İlişkiden 1 saat önce aç karnına alınmalıdır. Etki süresi yaklaşık 36 saattir.


 

Kalp hastaları Fosfodiesteraz Tip 5 inhibitörü kullanabilir mi?
Kalp hastalarının cinsel yaşamları için kullanacakları ilaçlar ayrıntılı kardiyolojik ve ürolojik muayene sonrasında düzenlenmelidir. Kalp hastalarının Fosfodiesteraz Tip 5 inhibitörü grubu ilaçları doktor önerisi olmaksızın kullanmamaları gerekir. Bu ilaçlar nitratlarla birlikte kesinlikle kullanılmamalıdır. Mutlaka bir hekim gözetimi altında olmak şartı ile kalp hastaları da Fosfodiesteraz Tip 5 inhibitörü grubu ilaçları kullanabilir.

SIKMA (KONSTRİKSİYON) HALKASI ve VAKUM POMPASI:
Mekanik bir pompa sistemidir.Vakum cihazları ve sıkma halkaları penise vakum oluşturarak kanın penise dolmasını sağlar. Etki mekanızması vakum cihazı sayesinde penise kan akımı arttırmak ve penis köküne konulan bir lastik ile bu kanın burada kalmasını sağlamaktır.%40-50 başarısı vardır.
Güvenilir etkinliği olan bir cihaz olmasına karşın mutlaka emniyet sibobu bulunan ve tıbbi bir firma tarafından imal edilmiş aletlerin kullanılması gereklidir. Sıkma halkası en fazla 30 dakika tutulmalıdır.
Bu yöntemin en büyük dezavantajları; devamlı olarak bir çanta ile vakum cihazını taşıma zorunluluğu, lastik bölgesinin altında sertleşme olmadığından bu noktadan penisin oynar durumda olması ve bazen de uygulanan negatif basınç nedeniyle hissedilen ağrıdır.
Cinsel eş tarafından kabulü diğer yöntemlerden farklı olmasa da bazen hastaların kabullenmede ve uygulamada zorlanmaktadır.
Peniste soğukluk, ağrı, hissizlik, boşalmanın olmaması ya da ağrılı olması, morarma gibi yan etkiler görülebilir.

PENİSE ENJEKSİYON TEDAVİSİ (İĞNE TEDAVİSİ)
Penis içine(kavernöz cisme) ince bir iğne yardımıyla damar genişletici ilaçlar enjekte edilir.Papaverin,prostaglandin E1,fentolamin gibi vazoaktif maddelerin enjekte edilmesi penis dokusunu ve damarları gevşeterek arteriyel kan akımını artırarak sertleşmeyi sağlar. Böylelikle ereksiyon halkalarına gelen kan miktarı artar ve sertleşme gerçekleşir. Penis içi enjeksiyon daha önce ağızdan alman ilaçların denenip başarısız olduğu hasta grubuna uygulanır. Başlangıçta etkinliği %75 gibi yüksek olabilir.Cinsel eşin de memnuniyeti yüksektir. Bilinen en önemli yan etkisi peniste yanma hissidir.Uzun süreli sertleşme, penis ve testislerde ağrı ,peniste doku sertleşmesi, karaciğer fonksiyon testlerinde bozukluklar ve peniste enfeksiyon gibi komplikasyonlar olabilmektedir.Başarı şansı yüksek olan bu yöntemi, kişi ilişkiye girmeden yaklaşık 15 dakika önce enjeksiyonu yapar ve ilacın etkisi ortalama yarım saat sürer. Penis içine enjeksiyon yapılması her ne kadar hasta için zor bir durum olsa da, halen tüm dünyada büyük oranda kullanılan ve etkin bir yöntemdir. Bu tedavi özellikle diğer ilaç tedavilerine cevap vermemiş veya ameliyata bağlı (radikal prostetektomi yani prostat kanseri cerrahisi sonrası) olan impotans hastalarında etkilidir.

PENİS İÇİNE VAZOAKTİF İLAÇLARIN ENJEKTE EDİLMESİ (MUSE)
MUSE(İdrar borusu içerisine tıpa tedavisi).Enjeksiyon tedavisinde kullanılan maddelerin benzerleri penisin ucundan idrar borusunun içine verilir. Ve buradan emilen bu maddeler penise geçerek etki eder.Bazen bu maddelerin miktarı yeterli olmayabilir veya fazla gelebilir.Klinik uygulamada fazla tercih edilmeyen yöntemdir. Başarı şansı hastalara göre değişmektedir. En sık görülen yan etkisi disüri(idrarda yanma),peniste yanma hissi ve hematüridir.(idrarda kanama)

DAMAR CERRAHİSİ(REVASKÜLARİZASYON)
Bu tedavide peniste kan akımı ve kan basıncını arttırmak hedeflenir. Özellikle normal kan akımını engelleyecek kaza geçirmiş olan genç hastalarda uygulanır. Bu tedavi yöntemi sağlıklı bir atardamarın penise yönlendirilmesi esasına dayanır. Çok nadir kullanılan bir yöntemdir.

LSWT (Linear Şok Dalga Tedavisi)
Sertleşme sorunu yani erektil disfonksiyon(ED) tedavisinde son jenerasyon non-Invaziv yeni bir tedavi metodu olan Linear Shockwave Therapy (LSWT-Linear Şok Dalga Tedavisi), bu tür şikayeti olan hastalar için büyük bir gelişme olarak kabul ediliyor. Damarsal (vasküler) nedenli tüm sertleşme problemlerinde etkili olan bu yöntemle, hafif ve orta dereceli hastalarda başarı %80'nin, ağır derece hastalarda başarı %60'ın üzerindedir. Bu işlem için düşük yoğunluklu şok dalgalarından yararlanılır. Bu teknoloji, erektil disfonksiyonu olan hastaların tedavisinde en yeni yöntemdir. Sistem ile ilgili bölgeye sadece bir noktadan doğru uygulamanın yapılabilmesi için geliştirilmiştir. Bu yeni LSWT sistemi hedef organ boyunca tek uygulama noktasından bir seferde 70 mm uzunluğunda geniş bir alanda terapötik (tedavi edici) etki sağlamaktadır.
Damarsal nedenli sertleşme problemi organik kaynaklı sertleşme sorunu olan hastaların yaklaşık %70'ini oluşturmaktadır ve bunlar arasında en büyük grup şeker hastaları ve koroner damar hastalarıdır. İlaç tedavisinin bilinen yan etkileri ve ters etkilerine ilaveten koroner kalp hastalarındaki riskleri, önceden planlama gereği ve ilaca bağımlılık gibi nedenlerden ötürü hastaların %50'si ilaç kullanmayı bırakmaktadır. Ayrıca LSWT tedavisinin, ilaçlara yanıt vermeyen iğne ve protez tedavisine yönlendirilmiş ağır sertleşme problemi olan hastaları da ilaçlara cevap verir hale getirdiği gösterilmiştir. Düşük Yoğunluklu Şok (LSWT) Dalga Tedavisi 2000 yılından beri Kardiyoloji alanında iskemik doku tedavisinde başarı ile kullanılmakta, kalpte az kanlanan iskemik dokuda kanlanmayı artırmaktadır. Önce yansıtılıp sonra odaklanarak uygulanan LSW dalgaları kalpte olduğu gibi erkek cinsel organında da ince yeni damarların oluşumuna yol açarak, organda kanlanmayı artırmakta ve böylelikle başarılı sertleşme yeniden sağlanmaktadır. Ayrıca özellikle şeker hastalarında diyabetik ayak ve iyileşmeyen yaralarda yine aynı yöntemle tedavi uygulanmaktadır.
Linear özelliği sayesinde sadece 4 bölgeye uygulanarak optimum etki sağlamaktadır. İleri teknoloji özelliği sayesinde hastalar sadece 4 hafta boyunca 4 seans(toplam 80 dakika) yapılan tedavi süresinde iyileşme elde edilmektedir. Tedavi tamamen güvenlidir, hiçbir müdahale ve girişim yoktur. İlaç kullanımı yoktur. Tedavi sırasında ve sonrasında bugüne kadar bildirilen bir yan etkisi bulunmamaktadır. Her seans sonrasında hastalar beklemeksizin günlük hayatlarına dönmektedir. Günlük hayatlarında herhangi bir kısıtlama yoktur.
Tedavi olan hastalar, ikinci haftadan sonra farkı hissetmeye başladıklarını ve tedavi bitiminden 1 ay sonra en yüksek düzeye ulaştıklarını belirtmektedir. Kalıcı etki ise, 4 seansın bitiminden itibaren, yeni damarların oluşumuyla gerçekleşmektedir. Dünyada son 2 yıldır klinik kullanıma giren bu LSWT tedavisi ile hastalarda elde edilen başarının en az 3 senedir devam ettiği gösterilmiştir.

PENİS PROTEZLERİ (MUTLULUK ÇUBUĞU)
Diğer tedavi seçenekleri ile başarı sağlanamayan veya diğer tedavi seçeneklerini kullanamayan kişilerdeki son basamak tedavi seçeneği ve en başarılı olanıdır.

• Peniste sertleşmeyi sağlayan boruların (kavernöz cisimler) içine ameliyatla sertleşmeyi gerçekleştirecek protezlerin yerleştirilme işlemidir.
• Başarı oranı oldukça yüksektir.(%95-99)
• Yaygın olarak kullanılan protezler yarı-sert, silikon tipte olanlar ve şişirilebilir veya hidrofilik protezlerdir.
• Öte yandan cinsel eş daha fazla tatmin olmaktadır.(Penis protezleri ile gereken sertlik sağlandığından hem erkek hem de partneri cinsellikten daha çok zevk alır.)
• Günümüzde gelişmiş ülkelerde genellikle 3 parçalı şişirilebilir penil protezleri tercih edilmektedir. 3 parçalı penil protez uygulamaları sonrası hasta ve eş memnuniyetleri %90’lara ulaşmaktadır.
• Şişirilebilen protezler çok daha pahalıdır ve cinsel ilişkiye girileceği zaman şişirilmekte, ilişki sonrasında önceki halini alabilmektedir.
• Operasyonlar genel veya bölgesel (spinal/epidural) anestezi altında uygulanabilir.Penis kök kısmının altından veya üstünden girilerek yaklaşık 4-5 cm'lik kesi ile bu protezler takılabilir. Ameliyat sonrası hastanın bir gün hastanede kalması yeterlidir.(Penis altı kesilerle (skrotal) takılan protezlerde kesi izi neredeyse belli olmaz.)
• Penisde ereksiyon esnasında eğrilik ve/veya ağrı (Peyronie) ile birlikte sertleşme bozukluğunun bulunduğu hastalarda da uygulanabilir.
• Penis protezleri ile ilgili en sık sorulan sorulardan biri protezlerin dışarıdan fark edilip edilmeyeceğidir. Penis protezleri cinsel ilişki sırasında cinsel eş (cinsel partner) ile hiçbir problem yaratmaz. Özellikle pompalı ve bükülebilir tip protezler seçildiğinde, partnerinize proteziniz olduğunu söylemediğiniz takdirde fark etmesi neredeyse imkansızdır.
• Penis protezleri sadece cinsel ilişki için yeterli sertliğe ulaşılmasını sağlayan bir tedavidir. Kişinin boşalmasını ve çocuk sahibi olmasını etkilemez.

 PENIL PROTEZ UYGULAMALARI


                           

© 2016 - Op. Dr. Cem ÖZLÜK