ناباروری چیست؟

در صورتی که پس از گذشت یک سال از مقاربت جنسی بدون استفاده از هیچ روش پیشگیری، درخواست بارداری انجام شود و همچنان نابارور باقی بماند به آن ناباروری گفته می‌شود.

متاسفانه در جامعه ما خانم‌ها قبل از هر کسی متهم به ناباروری می‌شوند. اما در ناباروری 40 درصد آقایان، 40 درصد خانم‌ها، 10 درصد خانم‌ها و آقایان هر دو، 10 درصد ایدیوپاتیک (ناشناخته) مسئول هستند. بنابراین در حدود نیمی از موارد ناباروری آقایان مسئول هستند.

برای دریافت علت ناباروری، آنالیز در آقایان آغاز می‌شود. زیرا که تنها یک آنالیز اسپرم (آزمون مایع منی ، اسپرمیوگرام) برای تعیین این که آیا آغاز ناباروری از آقایان بوده است یا نه، کافی است.

چه چیزهایی برای بارداری مورد نیاز است؟
• ایجاد تخم در زنان
• ایجاد کانال‌هایی از تخم برای رسیدن به رحم
• برای ایجاد یک تخم سالم نیاز به رسیدن یک اسپرم سالم به تخمک در زنان است
• و تخمک بارور متصل به دیواره رحم مورد نیاز است (لانه گزینی)

تولید اسپرم و انزال (Ejakülasyon)
کیسه بیضه تولید کننده اسپرم (کیسه اطراف بیضه) در داخل لوله‌های منی‌ساز در ابتدای مجاری واقع شده است. اسپرم در اپیدیدیم از محله بیضه درست بالای قسمت منحنی ذخیره می‌شود، در این محل جنبش و بلوغ خود را کامل می‌کند (بلوغ کامل حدود سه ماه به طول می‌انجامد).
در طول انزال (اخراج منی)، اسپرم به اپیدیدیم، مجرای دفران (مجاری اسپرم) و لگن (در کشاله ران) وارد می‌شود. پروستات و کیسه‌های منی برای تحرک اسپرم آن را با مایع منی مخلوط کرده و برای لقاح ویژگی‌های آن را افزایش می‌دهند.
مایع منی از مجرای ادرار که قسمت خارجی دستگاه ادراری است به بیرون پرتاب می‌شود و انزال رخ می‌دهد.

تولید اسپرم در آقایان در مرحله نوجوانی (بلوغ) آغاز می‌شود. هورمون‌های FSH و LH از غده هیپوفیز در پایین مغز ترشح می‌شوند. ترشح هورمون LH باعث تحریک ترشح هورمون مردانه تستوسترون ، و ترشح هورمون FSH باعث تحریک تولید اسپرم در بیضه‌ها می‌شود. برای تولید اسپرم و بلوغ باید این محور هورمونی تکمیل شود.

مایع منی در مقدار زیادی از مایع حاوی پروتئین، مواد معدنی، ویتامین‌ها و فروکتوز است. در کل، ناباروری در صورت عدم وجود اسپرم در مایع منی رخ می‌دهد.

به عنوان یک نتیجه، شکل‌گیری بلوغ اسپرم، ذخیره‌سازی، انتقال و خروج آن نیازمند یک رسانه هورمونی است (تستوسترون و هورمون تحریک کننده فولیکول)، ناباروری آقایان به دلیل یک مشکل در این سیستم اتفاق می‌افتد.


علل ناباروری آقایان؛  

واریکوسل: : شایع‌ترین علت ناباروری در آقایان که می‌تواند بهبود یابد.

-اختلالات اسپرم: مشکل در تولید و یا رشد اسپرم که یکی دیگر از شایع‌ترین علل ناباروری در آقایان است. بلوغ ناکافی یک اسپرم و یا مشکل در تحرک آن که مانع در دسترس بودن آن می‌شود. یا تولید کم اسپرم در بیضه‌ها (اولیگواسپرمی) و یا عدم تولید اسپرم (آزو اسپرمی) از دلایل ناباروری آقایان است.

-علل هورمونی: تحریک تولید تستوسترون و تحریک تولید اسپرم در بیضه‌ها توسط ترشح هورمون‌های LH و FSH که از یک غده در پایین مغز به نام غده هیپوفیز ترشح می‌شود؛ کنترل می‌شود. کمبود تولید این هورمون‌ها (غدد درون ریز هیپوگنادیسم)، و یا زیادی آن‌ها توسط سلول‌ها در بیضه‌ها تشخیص داده نمی‌شوند، در آسیب بیضه‌ها بسیاری از عوامل هورمونی مانند تولید هورمون تستوسترون می‌تواند تاثیر شدید و یا خفیفی در تولید اسپرم بگذارد. کمبود هورمون مورد نظر را می‌توان با قرار دادن مواد مخدر در آن محل به دست آورد.

-علل ایمنی: تولید آنتی بادی بر علیه خود اسپرم (عوامل انسداد) و اختلال در تحرک آن است. به طور معمول اسپرم هر فردی با بدن خود فرد تماس ندارد. سد خونی بیضه‌ها مانع از تماس شده و باعث ایجاد تروما، عفونت می‌شود، عواملی مانند جراحی که باعث انسداد دستگاه گردش خون و سیستم ایمنی شده منجر به تماس مستقیم آنتی بادی با اسپرم شده و آن را از بین می‌برد. حتی این آنتی بادی‌ها با شکستن و مانع شدن از پیشرفت اسپرم در طول دستگاه تناسلی بانوان و رسیدن به تخمک و نفوذ در آن، مانع از باروری می‌شود.

-انسداد  (تراکم در کانال): عفونتهای مکرر (عفونت‌های خصوصا جنسی انتقالی و اپیدیدیمیت)، جراحی عمومی قبلی (از جمله وازکتومی) توسط انسداد مجاری دفران، و در نتیجه جلوگیری از انتقال اسپرم می‌شود. این انسداد مجاری دفران می‌تواند در بیشتر از یک منطقه باشد.

-پس انزالی (انزال تماسی): در این نوع انزال از نوک آلت تناسلی آقایان به داخل مثانه مایع منی خارج می‌شود. مایع منی بر روی کانال‌های چپ و راست در سطح دستگاه ادراری، غده پروستات ریخته می‌شود. در صورتی که عدم تعادل یا اختلال در عملکرد گردن مثانه وجود داشته باشد، با وجود باز بودن مثانه مایع منی خارج می‌شود و به داخل مثانه ریخته می‌شود. این یکی از دلایلی است که منی داخل مثانه است، و باعث ایجاد ناباروری می‌شود. بیمارانی که دچار مشکل سیستم عصبی هستند، گردن مثانه یا پروستات آنها قبلا جراحی شده (انواع جراحی پروستات: عمل باز، تبخیر شده توسط لیزر، و یا حرارت درونی مطلق)، مصرف برخی مواد مخدر باعث ایجاد اختلال در عملکرد مثانه و مایع منی می‌شود. علامت مهم عدم وجود اسپرم برای این بیماران این است که مایع منی بسیار کم خارج می‌شود و یا اصلا هیچ مایع منی خارج نمی‌شود.

-علت ژنتیکی: این بخش یک بخشی است که مهم‌ترین علت را در باروری ژنتیکی بازی می‌کند. چرا که به طور معمول نیمی از DNA در تخمک خانم‌ها با ساختارهای نیم حلقه‌ای با نیمی دیگر ادغام می‌شود. اما در صورت وجود ناهنجاری‌های عددی و ساختاری در ساختارهای کروموزومی، ضعف و سستی در کروموزوم Y باروری مردان سالم را مختل می‌کند.

-عدم انزال بیضه: از دوران کودکی یک یا هر دو بیضه کوچک می‌شود.

-مشکلات رابطه جنسی: سخت شدن و یا قادر نبودن به حفظ رابطه، انزال زودرس را به همراه خواهد داشت که به علل روانی، درد در هنگام مقاربت و در نهایت ناباروری آقایان را به همراه دارد. در بعضی موارد اسپرم تولید شده اما انزال رخ نمی‌دهد(مشکلات جنسی)

-استفاده بلند مدت از مواد مخدر: مواد مخدر و داروهای بدنسازی و داروهایی که برای درمان سرطان استفاده می‌شوند (دوپینگ و استروئید از جمله داروهایی هستند که به عدم تعادل هورمونی منجر می‌شوند)، می‌توانند به ناباروری منجر شوند. شیمی درمانی برای آقایانی که می‌خواهند در آینده دارای فرزند شوند بسیار مضر بوده و باید از داروهای جایگزین استفاده شود ( به عنوان مثال، کالبد شکافی از غدد لنفاوی خلف به جای شیمی درمانی برای سرطان بیضه) یا قبل از شیمی درمانی اسپرم باید منجمد شود.

-مصرف الکل و توتون: مصرف توتون و الکل خصوصا در آقایان منجر به اختلالات باروری می‌شود.

-بیماریهای سیستمیک: دیابت، آسم، بیماری طبی مزمن مانند بیماری کلیه و کبد می‌تواند در باروری آقایان تاثیرگذار باشند.


تشخیص چگونگی ناباروری آقایان؟

بررسی باروری و یا عدم باروری آقایان توسط دکتر اورولوژیست بررسی می‌شود. قبل از هر چیز بررسی وضعیت سلامت عمومی فرد (سیگار، الکل، و غیره)، فرکانس مقاربت جنسی، نعوظ، انزال از توابع فیزیولوژیکی جنسی است. پس از تهیه یک تاریخچه دقیق، معاینه فیزیکی انجام می‌شود. پس از تجزیه و تحلیل مایع منی (آنالیز مایع منی)وضعیت باروری ارزیابی می‌شود. فرد برای تجمع مایع منی 4-3 روز مجبور به پرهیز جنسی می‌شود. مقدار مایع منی از تجزیه و تحلیل آن، که PH ویسکوزیته مایع منی، مدت زمان، تعداد اسپرم، درصد تحرک اسپرم، غلظت اسپرم، تعداد لکوسیت در مایع منی، خواص ساختاری از تجزیه و تحلیل اسپرم بررسی می‌شود. تجزیه و تحلیل اسپرم ساخته شده در دوره‌های مختلف قادر به اصلاح حداقل دو مایع منی قابل ارزیابی است.
اگر در تجزیه و تحلیل مایع منی یک مشکلی وجود داشته باشد نیاز به تحقیقات و بررسی‌های بیشتری است. اگر غلظت اسپرم در آنالیز مایع منی خیلی کم باشد، دکتر شما ممکن است برای شما تست هورمون (LH، FSH، و تستوسترون) جهت ارزیابی تجویز کند. اگر شما فاقد سطح هورمونی باشید، با قرار دادن در محل هورمون از دست رفته و یک درمان طولانی مدت، تعداد اسپرم را به حد نرمال پدر و مادری می‌رساند.  

واریکوسل, در رگ‌های بیضه‌ها، عامل یک بیماری است که معمولا اغلب آقایان با آن مواجه می‌شوند. در این بیماری، تعداد اسپرم و کیفیت می‌تواند تحت تاثیر قرار گیرد. ممکن است برای درمان عمل جراحی لازم باشد. شایع‌ترین علت ناباروری آقایان بوده که قابل درمان است.

حتی اگر مقدار اسپرم در تجزیه و تحلیل غلظت مایع منی کم باشد به معنای ناباروری مطلق و غیر قابل بازگشت نیست. به این دلیل است که باید گلوگاه انتقال اسپرم مورد بررسی قرار گیرد. برای مثال اگر مقدار مایع منی خیلی کم باشد و در مایع منی (انزال رتروگراد) باشد مسئله "وجود مایع منی در کانال اصلی (انزال در کانال) در تنگنا است" نیست، ممکن است دکتر شما از شما بخواهد که مجرای دفران اصلی با سونوگرافی ترانس رکتال و ارزیابی پروستات را ارزیابی کند. کلسیفیکاسیون در دفران اصلی، کیست و حتی انسداد به ووسیلهسنگ می‌تواند توسط سونوگرافی ترانس رکتال بررسی شود.

اگر هیچ اسپرمی در آنالیز مایع منی (آزواسپرمی) وجود نداشته باشد، آیا تولید اسپرم از طریق بیوپسی بیضه بررسی می‌شود. این باید به عنوان نقشه برداری از بیوپسی بیضه از چند نقطه در بیضه انجام شود. به دلیل اینکه تولید اسپرم در بیضه می‌تواند به بعضی قطعات محدود شده باشد. تنها نمونه اسپرم از یک نقطه در بافت گرفته شده است.این به این معنا نیست که هیچ اسپرمی در بیضه همه وجود ندارد.

زیر میکروسکوپ در داخل بیضه (لوله‌های اسپرم ساز)، نشان می‌دهد که زمینه بزرگ و نسبت بالاتری از اسپرم می‌تواند با در نظر گرفتن بافت نشان بدهد. روش تزریق اسپرم تنها استفاده لحظه‌ای خواهد داشت. این پردازش TESA میکروسکوپی (استخراج اسپرم از بیضه) نامیده می‌شود.

درمان ناباروری آقایان چگونه است؟

درمان ناباروری آقایان بسته به دلایل مختلف متفاوت است. در موارد شدید، شاید درمان غیر ممکن باشد. به طور کلی، درمان ترکیبی در مخلوط درمان ادراه می‌شود.
به عنوان مثال، آقایان واریکوسل و تولید کننده اسپرم با کیفیت و تراکم کم می‌تواند تعداد اسپرم کم و بسیار بد آن، ممکن است عمل تزریق (ICSI) توصیه شود. در تزریق، فرم غیر طبیعی است، اسپرم به تخمک تزریق و لقاح خارج بدن صورت می‌گیرد. سپس تخمک بارور شده در رحم قرار می‌گیرد و بارداری مورد انتظار اتفاق می‌افتد. با این حال، در این فرآیند، برای بدست آوردن تخمک، هورمون لودزن داده شده (می‌تواند عوارض جانبی داشته باشد)، استخراج تخمک و در نتیجه نیازمند یک فرآیند معامله انتقال به رحم می‌باشد. به همین دلیل راه دشواری نسبت به راه طبیعی برای بارداری است.
با این حال ممکن است به عنوان عمل جراحی واریکوسل را با سطح معمولی کیفیت اسپرم و بارداری به صورت طبیعی درمان کرد که در بیشتر افراد به سطح طبیعی تعداد اسپرم خواهند رسید. این بهبود را می‌توان با امکان واکسیناسیون به دست آورد. روشی که در آن به طور مستقیم اسپرم به رحم منتقل می‌شود با استفاده از یک سرنگ ویژه به رحم مادر عرضه می‌شود. این فرآیند استفاده از هورمون‌های زنانه است و درمان فشرده‌تر و کم هزینه‌تر بوده و به شکل‌گیری طبیعی نزدیک‌تر است. در تزریق بالا (ICSI) گرچه پرهزینه‌ بوده و به عنوان بیمار دارای بسیاری از مشکلات به طور طبیعی است، از لحاظ خانوادگی با مشکلات کمتری مواجه خواهد بود.

جراحی
در حضور واریکوسل، در صورتیکه شدید باشد از عمل جراحی استفاده می‌شود. واریکوسلکتومی نام عمل جراحی واریکوسل است. امروز واریکوسلکتومی با استفاده از بزرگنمایی اپتیکال تصویر میکروسکوپی انجام می‌شود. در این مورد پس از 60-30 دقیقه پس از عمل جراحی، در همان روز و یا روز بعد از آن بیمار از بیمارستان مرخص می‌شود. پس از عمل جراحی جهت نظارت بر بهبود کیفیت اسپرم، 3، 6 و یا 12 ماه تجزیه و تحلیل مایع منی انجام می‌شود.

در مجرای دفران اصلی (مجرای انزال) ازدحام زیاد مانع از خروج مایع منی می‌شود، پس از آن مجرای ادراری در حالت بیهوشی در نوک آلت تناسلی آقایان (پیشابراه) باز می‌شود و وارد مجرای انزالی مسدود شده می‌شود. این فرآیند (ED)، برداشت از راه پیشابراه مجاری انزالی نام دارد.
روش کنترل پیش از تولد به یک بیمار برای اتصال مجرای دفران اعمال می‌شود، اگر بچه دارید اگر دوباره می‌خواهید بچه دار شوید، بازگشایی این کانال (Vaso-Vazosto) انجام می‌شود.

اگرچه اسپرم در اپیدیدم شما ساخته می‌شود این امکان وجود دارد که اسپرم‌ها در کانال انزال تجمع یابند، اتصال لوله در مجرای دفران بین آناستوموز با بخش‌های قبلی (پل) ارتباط برقرار می‌کند (epididymo-vazosto I) و بدین وسیله اسپرم‌ها سالم بیرون می‌ریزند.

درمان پزشکی
درمان با توجه به وضعیت خاص بیمار و انواع اختلال در باروری متنوع می‌باشد. اگر مثانه بزرگ باشد و کامل بسته نشود مایع منی به داخل مثانه فرار می‌کند. در این مواقع مواد مخدر داده می‌شود تا از بسته شدن گردن مثانه جهت جلوگیری از برگشت مایع منی اطمینان حاصل شود.

با توجه به عدم وجود سطح لازم از هورمون‌ها در تولید اسپرم، ممکن است تولید اسپرم تحت تاثیر قرار گیرد. با جایگزینی هورمون دچار کمبود شده، تولید اسچرم بهبود می‌یابد. با این حال، پاسخ مورد نیاز در این نوع درمان طولانی مدت بوده و ممکن است حد اقل 12-9 ماه به طول انجامد.
برخی از ویتامین‌ها و مواد معدنی به منطور بهبود تحرک اسپرم‌ها با نام داروهای تحرک می‌توانند در برخی موارد تجویز شوند (ال-کارنیتین، ال-آرژینین، ویتامین E، روی، اسید فولیک، سلنیوم، و غیره).

فناوری کمک باروری

تلقیح داخل رحمی اسپرم (IUI) 
پس از دوره تخمکک گذاری در بانوان، با استفاده از سرنگ پر از اسپرم به طور مستقیم اسپرم متحرک به رحم تزریق می‌شود.

باروری در شرایط آزمایشگاهی (IVF)
در این روش، اسپرم بدست آمده از آقایان با تخمک به دست آمده از بانوان، در خارج از بدن، در آزمایشگاه در یک پتری دیش و یا لوله حاوی محیط کشت مخصوص قرار داده می‌شود تا لقاح انجام شده و تخم به وجود آید.

تزریق داخل سیتوپلاسمی (ICSI)
این روش یک مرحله پیشرفته‌ای از IVF است. در این روش اسپرم و تخمک در آزمایشگاه ترکیب می‌شوند. که در آن زیر میکروسکوپ اسپرم به تخمک با دقت تزریق می‌شود.

© 2016 - Op. Dr. Cem ÖZLÜK