هیپرپلازی خوش خبم پروستات (هیپرپلازی خوش خیم پروستات/ BPH)

پروستات؛ در آقایان غده شاه بلوطی شکل در خروجی مثانه وجود دارد و بعد از آن در قسمت تحتانی دستگاه ادراری مجرای ادراری قرار دارد. در آقایان با افزایش سن ممکن است غده پروستات به رشد خود ادامه دهد و با بزرگ شدن خود مجرای ادرار را تنگ‌تر کند. این امر منجر به بیماری بزرگ شدن پروستات می‌شود. شایع‌ترین بیماری‌های پروستات بزرگ شدن پروستات است. التهاب پروستات (پروستاتیت)، هیپرپلازی پروستات (هیپرپلازی خوش خیم پروستات/ BPH) و سرطان پروستات از دیگر بیماری‌های پروستات هستند.
بررسی پروستات، آزمایش خون، بیوپسی هیپرپلازی پروستات در موارد خوش خیم و سوزن، در صورت لزوم، پیگیری بیماران با توجه هب شدت بیماری، تصمیم به درمان با دارو و یا جراحی از روش‌های تشخیصی این که آیا پروستات خوش خیم است یا بدخیم می‌باشند. بررسی پروستات، سرم PSA (PSA تام و آزاد)، سونوگرافی دستگاه ادراری، اندازه‌گیری میزان جریان ادرار (اوروفلومتری)، نمونه‌برداری از پروستات (در صورت لزوم) و سیستوکوپی (دوربین پروستات و نظارت بر مثانه) است.

علائم هیپرپلازی خوش خیم پروستات؛

BPH به علائم انسدادی و تحریکی تقسیم شده است. علائم انسدادی؛ تردید، کاهش کالیبر ادرار، احساس تخلیه ناقص مثانه، سخت ادرار کردن، چکیدن بعد از ادرار کردن، نشانه‌های التهابی، احساس ادرار کردن فوری، تکرر ادرار (پلاکیوریا) و شب ادراری (بیدار شدن از خواب در شب برای ادرار کردن)، از علائم BPH هستند.

  • مراحل اولیه؛ در مراحل اولیه از پروستات می‌تواند جبران و پیشگیری صورت گیرد. در این هیپرتروفی مثانه برای غلبه بر نیروری رو به رشد (مثانه از رشد سلول‌های عضله صاف، رنج می‌برد)، ساختار خود را به ساختار سلولی ترابکولار (نامنظم و دندانه‌دار) که در شکاف سلول‌های صاف قرار دارد تغییر می‌دهد.
  • مرحله آخر؛ اگر انسداد پروستات توسط فشار داخل مثانه جبران نشود مقاومت خارجی نمی‌تواند آن را جبران کند و ممکن است انسداد کامل رخ دهد. در این مورد وزیکول گلوبین (احتباس) نامیده می‌شود. علاوه بر این، در بیماران مبتلا به هماچوری (ادرار خونی)، عفونت ادراری، بسته به ارتفاع کراتینین تاثیر آن در کلیه مشاهده می‌شود.

بسته به مقاومت خروجی مثانه، بیمارارن مثانه اگر درمان نشوند، کلیه نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد. نتیجه آن تجمع ادرار بوده که به دلیل هیپرتروفی مثانه که در سلول‌های عضله صاف رخ می‌دهد، خارج نمی‌شود. در روند سنگ مثانه، دیورتیکول، انسداد ادراری در حالب به دلیل انسداد رتروگراد ممکن است عفونت‌های مجاری ادراری و پیلونفریت حاد رخ دهد. به دلیل نقص در مثانه در گذار مهم در هیدرونفروز کلیه (بزرگ شدن کلیه به دلیل آسیب پارانشیم) و در نتیجه ظهور اختلالات عملکرد کلیه، ممکن است باعث بروز نارسایی مزمن کلیه شود.

در بیماران با این علائم برای یک شرح حال دقیق، از معاینه فیزیکی و در برخی بیماران از آزمایش استفاده می‌شود. علائم پروستاتیسم در تاریخچه یک بیمار و تعیین حاد بودن آن بسیار مهم است. پس از معاینه فیزیکی عمومی دقیق پرداختن به بررسی پروستات دیجیتال معاینه رکتال انگشتان الزامی است.سپس میزان جریان ادرار بیمار باید مورد بررسی قرار گیرد. با توجه به بررسی انجمن اورولوژی آمریکا (AUA) علائم بهبودی تخلیه ادرار که در آن میزان ادرار باقی مانده در مثانه پس از تخلیه آن اندازه گیری می‌شود، و اندازه پروستات باید تعیین شود، سطح PSA بیمار، توسط بیوپسی اندازه پروستات باید تعیین شود، در صورت شناسایی و تصویر برداری دستگاه ادرار فوقانی و مثانه باید مورد بررسی قرار گیرد.

AUA شامل نشانه‌های مختلف از 0 تا 35 از مهم‌ترین ابزار مورد استفاده در ارزیابی بیمار است. 7-0 خفیف، 19-8 متوسط، 35-20 علائم شدید نشان می‌دهد.

اوروفلومتری (آزمون آبان ماه) یک ابزار کمک کامپیوتری است که سرعت جریان ادرار را اندازه‌گیری می‌کند. دسترسی عادی به سرعت جریان ادرار فرد را از 20 میلی‌لیتر بر ثانیه فراهم می‌کند. مقدار آن مقاومت خارجی را نشان می‌دهد.

 

 

گزینه‌های درمانی برای هیپرپلازی خوش خیم پروستات؛

پیگیری: که در آن تا پدیدار شدن علائم خفیف بزرگی پروستات صبر می‌کنیم. اقدامات پیشگیرانه می‌تواند انجام شود. پرهیز غذایی مانند کاهش مصرف الکل، پیشگیری از یبوست، مقاربت جنسی به طور منظم، مانند پیشگیری طولانی مدت در طول زندگی و نوشیدن بیش از حد آب قبل از خواب را کاهش دهد.


داروها: خروجی مثانه که در آن گردن مثانه باز می‌شودبا مواد مخدر تسکین می‌دهند، داروهای هورمونی برای آرام کردن و افزایش جریان خون جهت جلوگیری از بزرگ شدن پروستات از هر دو روش و داروهای گیاهی باید استفاده شود.
مهارکننده تستوسترون، آلفا بلاکرها و داروهای آلفا5 ردوکتاز از درمان‌های پزشکی در جلوگیری از تبدیل به دی هیدروتستوسترون از مواد مخدر استفاده می‌شود تا حجم پروستات را کاهش دهند. آلفا بلاکرها با مهار انقباض سلول‌های عصلات صاف در پروستات و استروما گردن مثانه مقاومت خروجی را کاهش می‌دهد. عوارضجانبی با توجه به دوز داروی مصرفی می‌تواند شامل افت فشار خون، سرگیجه، خستگی، پس انزالی (فرار مایع منی)، رینیت و سر درد باشد. امروزه گیرنده آلفا1 عوارض جانبی داروهای خاص را کاهش داده است.
مهارکننده‌های آلفا5 ردوکتاز ممکن است موجب کاهش علائم و کاهش اندازه پروستات شود. اما کاهش اندازه پروستات با مصرف 40 سی سی از این داروها شروع می‌شود. عوارض جانبی مهم ناتوانی جنسی، از دست دادن میل جنسی کاهش میل جنسی, و (کاهش حجم مایع منی ) هستند. علاوه بر این، مقادیر PSA در بیماران با مصرف مواد مخدر است که دشوار است و برای تشخیص سرطان باید مقادیر PSA در 2 ضرب و اندازه‌گیری شود.
داروهای ساخته شده از عصاره‌های گیاهی شناخته شده به عنوان العلاج بالنباتات در BPH استفاده می‌شود. برآمدگی لبه میوه درخت خرما،پوسته Pygeum Africanum، عصاره Echinaccea Purpurea وHypoxis Rooperi در اروپا معرفی شده است. ایمنی و اثربخشی آن ناشناخته است، هرپند مکانیسم عمل این العلاج بالنباتات دارونما شده و یا آزمایش نشده است.


جراحی: در بیمارانی که علائم شدید هیپرپلازی خوش خیم پروستات مشاهده می‌شودو یا با وجود درمان پزشکی، خون در ادرار، التهاب دستگاه ادراری (التهاب مثانه، پروستاتیت)، سنگ مثانه، به طور کامل قطع جریان ادرار (رگ) درمان جراحی در صورت شروع نارسایی کلیه برنامه‌ریزی شده است.


جایگزین درمان به وسیله جراحی؛

TUR-P (برداشتن اوره‌ای پروستات):
بنابراین عمل جراحی در هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) یک عمل جراحی شایع است. انرژی دو قطبی، انرژی پلاسماکینتیک یا اعمال انرژی برای انرژی تک قطبی با رشد بافت از این منابع انرژی آزاد می‌شود. هیچ برشی در این روش وجود ندارد و کوک بیمار تا دو، سه روز در خارج از بدن در پروب باقی می‌ماند و متوسط مدت اقامت در بیمارستان یک روز است. اگر این عمل TUR-P (جراحی لاپاروسکوپی) به خوبی انجام شود در اکثر بیماران بعد از اتمام جراحی برای یک سال هیچ شکایتی نمی‌شود. پس از جراحی به راحتی می‌توانند فعالیت‌های زندگی روزانه خود را انجام دهند.


(عمل جراحی پلاسماکینتیک TUR-P )پروستاتکتومی باز (جراحی باز):
در درمان پروستات بسیار بزرگ (بیش از 150-100 گرم) و بیماران مبتلا به سرطان پروستات موثر است. پروستات با انجام یک برش در زیر شکم برداشته می‌شود. در حرکت نزولی، به دلیل خطر خونریزی، مدت زمان دوره طولانی است.

برش پروستات از راه پیشابراه (TUIP)
این فرآیند در بیماران با علائم خفیف تجویز شده و حاکی از وجود پرویتات خلفی‌تر و الکتروکوتر می‌باشد. در بیمارانی که پروستات تا حدودی کوچک است بهره‌مندی از این روش توصیه می‌شود. در این فرآیند پروستاتیسم حذف نمی‌شود و خطربازگشت علائم آن وجود دارد. استفاده از این فرآیند به دلیل کم بودن مرگ و میر و عوارض کوتاه مدت آن حائز اهمیت است.

لیزر پروستاتکتومی
امروزه، با افزایش استفاده از لیزر، برای درمان پروستات نیز استفاده از لیزر گسترش یافته است. اصول کار به این صورت است که تابش تحریک شده لیزر انتشار می‌یابد. 4 نوع درمان پروستات به وسیله لیزر وجود دارد (لیزر Nd: KTP، YAG، هوندا لیزر YAG، ایزر دیود). اثر بر روی انعقاد لیزر پروستات یا مسیر تبخیر می‌باشد. در پروستاتکتومی با این روش می‌توان کنترل خونریزی را تضمین کرد. طول مدت بستری کوتاه‌تر از روش‌های دیگر است. بیماران بعد از عنل ممکن است از سوزش ادرار یا خونریزی شکایت کنند. این روش علاوه بر داشتن یک سری مزیت‌ها برای بیمارانی که اختلال در خونریزی و یا بی حسی نخاعی دارند به طور کلی نامناسب می‌باشد.


عدم درمان، دیر درمانی پروستات خوش خیم در بیماران مبتلا به بزرگ شدن مثانه، جریان ادرار مثانه، فشار داخل مثانه به دلیل فشرده‌سازی پروستات را کاهش می‌دهد. این فشار، کشش داخل مثانه را افزایش داده و باعث شخیم شدن عضله مثانه، در مراحل پیشرفته از نازک شدن و تضعیف، باعث نارسایی کلیه در ادرار از کلیه می‌شود.

ضعف در عضلات مثانه را (PVR) می‌گوییم. حضور ادرار باقی مانده در مثانه، یک خطر بزرگ برای ایجاد عفونت و انتقال آن به کلیه است.

در بیمارارن مبتلا به هیپرپلازی خوش خیم پروستات با شکایت شدید از اواخر سال‌های جراحی، مداوم بودن مشکل در دستگاه ادراری و مثانه، می‌تواند باعث آسیب رسانی غیر قابل بازگشت شود و همچنین برای حفظ کیفیت بالای زندگی حائز اهمیت است.

جدای از این بیماران ما؛ دچار سرطان پروستات اساسی، از 50 سالگی (اگر یکی از بستگان در خانواده شما پس از 40 سال مبتلا به سرطان پروستاتشده، دارید) توصیه می‌کنیم اندازه‌گیری دوره‌ای PSA و اورولوژی را هر سال انجام دهید.
هیپرپلازی خوش خیم پروستات و سرطان پروستات با توسعه فن‌آوری شرایط امروز می‌تواند سریع درمان شود.

© 2016 - Op. Dr. Cem ÖZLÜK