Günümüzde cinsel isteksizlik tedavisi de diğer tüm cinsel işlev bozukluklarında olduğu gibi mümkündür. Burada önemli olan cinsel isteksizliğin neye bağlı geliştiğini bulmaktır. Fiziksel (organik) nedenlere bağlı cinsel isteksizliği ekarte etmek için öncelikle bir ürolog muayenesi ve bazı hormonal testlerin yapılması şarttır. Eğer bozukluk(özellikle testosteron eksikliği) varsa hormonal ilaç takviyeleri ile oldukça güzel sonuçlar alınabilir. Bunun haricinde diğer bazı hormonlarda (tiroid hormonları vs.) cinsel isteksizlikte rol oynayabilir.Tedavi ile beraber düzenli aralıklarla hormon seviyeleri izlenmelidir. 

Nörojenik, damarsal ve anatomik bir sorun var mı araştırılmalıdır. Cinsel isteksizliğe yol açabilecek bir fiziksel (organik) bir sorun varsa düzeltilmelidir. 
Yaş, genel sağlık durumu, geçmişteki cinsel eylemler sorgulanmalıdır. 

Erkekte cinsel istek azalması ve cinsel isteksizlik çoğu zaman diğer cinsel işlev bozukluklarıyla birlikte ve en çok erkeklerde sertleşme sorunu (İktidarsızlık) ile birlikte görülür. Maalesef yapılan en büyük hata; bu tip hastaların bilinçsizce penise giden kan akımını artırıcı bazı ilaçları(sildenafil, tadalafil vs.) kontrolsüzce kullanmasıdır. 
Eğer erkekteki sertleşme sorunu (iktidarsızlık) cinsel isteksizliğe yol açıyorsa öncelikle sertleşme sorunu tedavi edilmelidir. Penisin sertleşebilmesi erkekte cinsel isteği artırır. Yaşanılan güzel cinsellikte cinsel ilişki sıklığını artırmaktadır. 

Genellikle cinsel isteksizlik problemi psikolojik kaynaklıdır. En önemlisi cinsel isteksizliğe yol açan altta yatan sebebi bulmaktır. Bireyden ayrıntılı bir cinsel öykü alınmalıdır. Eğer evli ise evlilik öyküsü de alınmalıdır. Bu sorunu ortaya çıkaran nedenler sorgulanır. Tedavide nedenlere yönelik çözümler oldukça önemlidir. Cinsel isteği azaltan veya engelleyen faktörler bulunup, çözümlendikten sonra kişinin gizli kalmış cinsel arzularının canlandırılması amaçlanır. 

Cinsel isteksizlik tedavisi çok yönlü bir yaklaşım gerektirmektedir. Bununla beraber bireyin durumuna ve en önemlisi psikolojisine göre değişkenlikler gösterir. 
Psikolojik kaynaklı cinsel isteksizlikte cinsel terapiler oldukça önemli yer alır. Cinsel terapiler sırasında kişinin yanlış ve eksik cinsel bilgilerinin yeniden yapılandırılmasını sağlayan bilişsel cinsel terapiler uygulanabilir. 
Cinsellik iki kişiyle yaşanılan bir işlev olduğu için gerekli durumlarda cinsel partneri de değerlendirilmelidir. 
Hekimin cinsellikle ilgili bazı temel bilgileri vermesi ,yanlış öğrendiği bazı cinsel bilgileri düzeltmesi ,cinsel partnerinde(eş) göremediği bazı sorunları görüp düzeltmesi veya yanlış kullandığı bir ilacı bile düzeltip değiştirmesi yani ufak dokunuşlar bile bazen sorunun kolayca çözümlenmesine yeterli olabilir. 

Cinsel isteksizlik bazen çok basit çözüme kavuşturulabilirken, genellikle altında oldukça fazla nedeni olan bir sorundur.Cinsel isteksizliğe çok yönlü bakılmalı ve ayrıntılı bir şekilde incelenmelidir. 
Erkeklerdeki cinsel isteksizlik ilerleyen dönemlerde  evlilik problemi yol açabilir. Bunun haricinde depresyon, özgüven eksikliklerine, kaygı bozukluklarına, kronik mutsuzluklara ve konsantrasyon azalmalarına yol açabilmektedir. Bu yüzden geç kalınmadan tedavi olunmalıdır. 

© 2016 - Op. Dr. Cem ÖZLÜK