اورتریت گنوکوکی (سوزاک)

عامل اورتریت گنوکوکی یک دیپلوکوک گرم منفی ناسریاگونوره است. انکوباسیون (دوره کمونیا یا نهفتگی از زمان ورود باکتری تا بروز علائم بیماری) با وجود تغییر علائم می‌تواند کوتاه مدت (12 ساعت تا 3 ماه) و یا بلند مدت (3 تا 10 روز) باشد. اورتریت گنوکوکی شایع‌ترین علت طوزاک مقاربت جنسی است. برای یک مرد، در صورت داشتن مقاربت با شرکای آلوده، احتمال آلوده شدن 20% و برای زنان احتمال آلوده شدن در صورت مقاربت با آقایان آلوده 80% است. مقاربت با شرکای جنسی آلوده احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهد.

علائم و نشانه‌ها

سوزش در هنگام ادرار کردن
تخلیه مجرای ادرار (معمولا ترشحات چرکی، ظاهر زرد، قهوه‌ای و بسیار زیاد)
عوارض:
پری اورتریتیس، آبسه پری اورتریترال
تنگی مجرای ادرار
پروستاتیت، آبسه پروستاتیت، اپیدیدیمیت، پروکتیت و آرتریت دیده می‌شود.

درمان و پیشگیری:
برای پیشگیری و درمان سوزاک، استفاده از کاندوم به طور منظم و استفاده از آنتی بیوتیک پس از مقاربت و یا حتی استفاده از ضدعفونی کننده واژن توصیه می‌شود. سفتریاکسون اسپکتینومایسن سیپروفلوکساسین، نوروفلوکساسین، سفوروکسیم اکستیل، سفتیزوکسیم و آموکسی سیلین برای درمان استفاده می‌شوند. پیگیری بیماران بعد از درمان مهم است. 3 تا 7 روز پس از درمان پیگیری می‌شود اگر هنوز هم اورتریت و یا عفونت وجود داشته باشد درمان مجدد در نظر گرفته می‌شود.

اورتریت نانگونوکوکال (NGU )

نایسریاگنوره توسط رنگ‌آمیزی گرم می‌تواند نانگونوکوکال از اورتریت تشخیص داده می‌شود. تراکوماتیس عامل مهم و خطرناکی است. 60-25% از آقایان با NGU و گرونرل و پس از آن در 40-35% از آقایان در مجرای خروجی مثانه مشاهده می‌شود. 50-25% از بیماران اوره آپلاسما، اوره NG دارند. اغلب در سن 24-20 سال مشاهده می‌شود. 75-50% از اورتریت حاد نوگونوکوکال است. دوره کمون آن 35-7 روز است.

علائم:
ترشح مجرا (معمولا مقدار کمی از ترشحات، نازک و مخاطی هستند) و سوزش ادرار و مجرای ادراری، خارش و سوزش از علائم آن است.

درمان و پیشگیری:
تتراسایکلین، داکسی سایکلین یا اریترومایسین برای درمان استفاده می‌شوند. برای حفاظت استفاده از کاندوم و اسپرم کش و ضد سوزاک برای واژن توصیه می‌شود. درمان هم زمان شریک جنسی نیز بسیار مهم است.

سیفلیس (سفلیس)

سیفلیس (سفلیس)، توسط یک اسپیروکت به نام ترپنوما پالیدوم ایجاد می‌شود. پالیدوم T از طریق پوست و غشاهای مخاطی و 4-2 هفته پس از ورود به بدن از طریق مقاربت جنسی آلت تناسلی آقایان بدون درد (همراه زخم) ایجاد می‌شود. به دلیل عدم درد نمی‌توان سریع متوجه مبتلا شدن به آن شد. ضایعات خود به خود التیام پیدا می‌کنند اگر درمان نشوند. مرحله دوم از این بیماری در این صورت می‌گذرد. در منطقه کشاله ران، جدا از یکدیگر؛ لنفادنوپاتی بدون درد (تورم غدد لنفاوی) مشاهده می‌شود.

یافته‌های آزمایشگاهی:

معاینه قسمت تیره شانکر پایین از روش فلورسنت آنتی بادی از اسپیروکت‌ها از طریق خراشیدن انجام می‌گیرد. بررسی طمینه تاریک تست‌های سرولوژی باید انجام شود. پس از انجام آزمون‌های سرولوژیک ممکن است حتی پس از 3-1 هفته، ظهور شانکر منفی نشان داده شود.

عوارض:

عوارض اورولوژی نادر، در مرحله 3 از این بیماری دیده می‌شود. این قسمت‌ها عبارتند از لثه‌ها و بیضه‌ها، در سفلیس مثانه نوروژنیک مشاهده می‌شود.

درمان:
پنی سیلین G به بیماران مبتلا به سفلیس اولیه داده می‌شود. پنی سیلین داکسی سایکلین یا تتراسایکلین را می‌توان برای کسانس تجویز کرد که به قبلی حساسیت دارند.

تریکوموناس

بیماری تریکوموناس واژنالیس با احتمال بروز 2% در اغلب آقایان و بانونا 40-15 سال رخ می‌دهد. عفونت جنسی در بانوان به شرکای آقای آنان 60%منتقل می‌شود، در حالیکه احتمال انتقال به شرکای زن از مردان آلوده به میزان 100-67% است. این بیماری در اغلب آقایان بدون علامت است.

درمان و پیشگیری:

تا زمانی که درمان موفقیت آمیز به پایان رسد باید از کاندوم استفاده شود. مترونیدازول به بیمار و شریک جنسی او داده می‌شود. برای پاسخ سریع به درمان صادق بودن شریک جنسی بسیار حائز اهمیت است.

شانکروئید (Ulcus MOLLE)

این بیماری توسط هموفیلوس دوکرئی ایجاد می‌شود. پاپول چند روز پس از مقاربت جنسی مشاهده می‌شود، این اولین نشانه شانکروئید است. سپس یک یا چند زخم به همراه درد مشاهده می‌شود. معمولا دارای ترشخات چرکی نیز هستند. در بیماران مبتلا، تب، سر درد و خستگی نیز مشاهده می‌شود. زخم اگر درمان نشود به آهستگی رشد می‌کند و با سوزش همراه خواهد بود. التهاب دردناک کشاله ران، باعث انسداد غدد لنفاوی و لنف اندام تناسلی دائ الفیل شده و به مراحل پیشرفته توسعه می‌یابد. بیشتر بیمارن برای تشخیص از رنگ آمیزی گرم استفاده می‌شود که معمولا کوکوباسیلهای گرم منفی هستند. همیشه بیوپسی برای تشخیص مناسب است.

درمان:
1 گرم آزیترومایسین، تک دوز، 500 میلی‌گرم اریترومایسین 1×4 و 7 روز، 250 میلی‌گرم سفتریاکسون یک دوز استفاده می‌شود. پس از 3 ماه برای تشخیص و انجام آزمایش HIV مناسب خواهد بود. با پیشگیری مناسب نیازی به درمان نیست.

لنفوگرانولوما ونروم

کلامیدیا تراکومایتس عامل این بیماری است.ضایعات تناسلی، لنفادنیت و تنگی رکتوم ممکن است در آن رخ دهد. پس از 21-5 روز از تماس جنسی پاپول یا یوسپول مشاهده می‌شود. ضایعات تناسلی کوچکی است و اغلب نادیده گرفته می‌شود. تشخیص باوری C و تراکومایتس است.
عوارض:
مغبنی (کشاله ران) پارگی غدد لنفاوی و تخلیه سینوس رخ می‌دهد. انسداد لنفاوی کشاله ران و التهاب مزمن و ممکن است داو الفیل رخ دهد. تنگی رکتوم از عوارض دیر آن است.
درمان:
داکسی سایکلین، 100 میلی‌گرم و 1×2 به مدت 3 هفته استفاده می‌شود.

اینگوینال گرانولوم

عامل آن Calymmatobacteri granulomatis (داناوان چاپ) و دوره کمون 3-2 ماه است.

یافته‌های بالینی:
اولین علامت پاپول است. از این پس، قرمزی پوست اطراف، ترشح هموراژیک، سخت، سفت، متشکل از یک زخم بدون درد است. این تشخیص بدون رنگ داناوان در SMIR مشاهده می‌شود.

درمان:
500 میلی گرم تتراسایکلین 1×4 و یا تری متوپریم سولفامتوکسازول (قرص 800/160 میلی گرم) و اعمال 1×2 تا التیام یابد.

زگیل تناسلی (زگیل/HPV)

© 2016 - Op. Dr. Cem ÖZLÜK